Bilgi Zamanı

Kiçe Dili

Kiçe Dili
27 Haziran 2013 - 10:30 'de eklendi ve 905 kez görüntülendi.

Kiçe Dili Özellikleri

Kiçe dili, Maya ailesine bağlı Amerika Yerli dili. Guatemala’nın batısındaki dağlık bölgelerde konuşulur. Guatemala’nın iç kesimlerinde konuşulan Kakçikel, Tsutuhil, Sakapultee ve Sipakapa dilleriyle yakından, Doğu Maya öbeğine bağlı Uspantek, Pokomam, Pokomçi, Kekçi gibi dillerle de uzaktan akrabadır. Kiçe dilinin en doğuda konuşulan lehçeleri Açi olarak da bilinir.

Kiçe dilinde yazılmış eski edebiyat yapıtla­rından en önemlisi, Kiçelerin tarihini, kral ve kahramanlarını anlatan ünlü Maya elyaz­ması Popol Vuh’tur. Bölgenin Avrupalılar­ca fethedilmesinden önceye ait öteki önemli yapıtlar arasında, Popol Vuh gibi 16. yüzyıl­da İspanyolcanın yazım kurallarıyla yazıya geçirilen üç tarih kitabı ile 19. yüzyılda ortaya çıkarılan Rabinal Açi vardır.

Yucatân dilinde olduğu gibi Kiçe dilinde de titreşimsiz (p, t, k vb) ve gırtlaksıllaştırılmış ünsüzler vardır. Titreşimli kapantılılara ise (b, d, g vb) rastlanmaz. Kiçe dilinin dilbilgisi ve sözdizimi, büyük ölçüde soneklere dayanır, ayrıca önekler de kullanılır. İlgeç, adıl ve belirteç işlevi gören bağımlı biçim birimler de çok yaygındır. Ayrıca bak. Maya dilleri.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER