Bilgi Zamanı

Kesme Cam Nedir

Kesme Cam Nedir
22 Ağustos 2013 - 22:42 'de eklendi ve 1646 kez görüntülendi.

Kesme cam nedir

Kesme cam, yüzeyi kesme yöntemiyle oluşturulan fasetalarla bezenen cam eşya. Prizmatik desenlerin camın parlaklığını ve yansıtma gücünü büyük ölçüde artırması, cam ürünlerin bezenmesinde kesme işlemini en çok kullanılan tekniklerden biri yapmış­tır. Kesme işleminde, camın üstüne işaretle­nen desen ince ıslak kumla ya da yapay bir aşındırıcıyla kaplı çelik bir çarkla kabaca oyulur. Çarkın düz, dışbükey ya da “V” biçimli uçlarıyla açılan oyuklar, kumtaşı bir çarkla düzeltilir ve üçüncü bir (ahşap) çarkla perdahlanır. Son perdah ise genellik­le aside bastırılarak yapılır.

kesmecamRomalılar İS 1. yüzyılda değerli taş fasetalamada ve kabartma kesimde kullanılan oy­ma tekniklerine benzer ilkel bir cam kesme yöntemi geliştirmişlerdi. Haçlı seferlerinden dönen Avrupalıların birlikte getirdiği çeşitli eşya arasında 11. ya da 12. yüzyılda Mısır’ da yapılmış 12 bardak da vardı. Necef kesim tekniğinden geliştirilen bir yöntemle kesile­rek palmiye yaprakları arasındaki stilize aslan ve grifon desenleriyle bezenmiş bu bardaklar Katolik Kilisesi’nin eline geçti ve bunlardan biriyle bir şarap mucizesi gerçek­leştirdiği söylenen Silezya’nm koruyucu azizi Hedwig’in (ö. 1243) adıyla anıldı.

Cam yapımcılarının günümüzde uyguladığı biçimiyle kesme cam, 17. yüzyılın sonların­da Almanya’da gelişti. Oyma işlemi sırasın­da kolay kırılmayan, ağır, renksiz bir kristal camın üretilmeye başlaması, kesme camın gelişimini hızlandırdı. 1720’lerin sonlarında İngiliz ve İrlandalı cam eşya üreticileri kesme cam tekniğini temel bezeme biçimi olarak benimsediler; kesme camın tipik özelliği olan prizmatik desenler onların ürünleriyle özdeşleştirilir oldu. İrlanda’da Waterford’daki cam imalathanelerinde üre­tilen zarif kesme camların çoğu 1780’den sonra ABD’ye ihraç edildi.

Bütün kesme cam desenleri düz, çukur ve gönyeli olmak üzere üç temel kesimin çeşitleridir. Oyuğun yaklaşık 60°’lik bir açıyla yapıldığı gönye kesimi eski uygula­malarda yaygındı. Uygulanan ilk desenler­den biri olan baklava deseni 18. yüzyılın başlarında İngiliz ve İrlanda cam imalatha­nelerinde yapılan içki bardağı, kâse ve avizelerde sık sık görülür. Yıldız, kabart­ma baklava ve istiridye kabuğu biçiminde kesilmiş yelpaze de yaygın olarak kullanılan İngiliz ve İrlanda kesme desenleridir.

19. yüzyılın ortalarında cam eşyanın üreti­minde görünüm olarak kesme camı oldukça andıran ama daha ucuz olan presleme işlemi uygulanmaya başladı. Bu gelişme, kesme cama talebin azalmasına ve sonuçta da bu tip cam eşya üretiminde maliyeti azaltmaya yönelik uygulamalara yol açtı. Günümüzde üretilen kesme camların çoğu, pahalı işlemler olan cam üstünde deseni işaretleme ve kaba kesim aşamaları yapılmaksızın doğru­dan çarkla oyulmaktadır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER