Bilgi Zamanı

Kerem ile Aslı Özeti Kısaca

Kerem ile Aslı Özeti Kısaca
12 Ağustos 2013 - 19:51 'de eklendi ve 3955 kez görüntülendi.

Kerem ile Aslı Özeti Kısaca, Kerem ile Aslı Hakkında Kısaca Bilgi

Kerem ile Aslı, 16. ve 17. yüzyılda ortaya çıktığı sanılan halk öyküsü. Ayrı dinlerden oldukları için evlenemeyen iki gencin acı sonla biten aşklarını anlatır.

Isfahan şahı ile bir Ermeni keşişi olan hazinedarının, yıllardan sonra birer çocuk­ları doğar. Aileleri, şahın oğlu Ahmed Mirza ile keşişin kızı Kara Sultan’ı büyü­düklerinde evlendirmeyi kararlaştırırlar. Ama kızın babası bir süre sonra kararından cayar ve ailesiyle birlikte İsfahan’dan ayrılıp uzaktaki bir köye yerleşir. Yıllar sonra Ahmed Mirza, yakın arkadaşı Sofu ile birlikte avdan dönerken evinin bahçesinde gergef işlemekte olan Kara Sultan’ı görür ve kim olduğunu bilmeden ona âşık olur. Kendisini Kerem diye tanıtır, kıza da Aslı adını verir ve İsfahan’a dönüşlerinde baba­sına onu istetir. Aslı’nın babası ayrı dinler­den oldukları gerekçesiyle şahın isteğini geri çevirir ve kızını alarak kaçar. Kerem ile Sofu, Aslı’yı bulmak üzere yollara düşerler.

Kayseri’ye vardıklarında keşişin orada zindancıbaşı olduğunu, karısının da Aslı’nın yardımıyla diş çektiğini öğrenirler. Kerem, Aslı’ya yaklaşabilmek için kadına dişlerini çektirir. Durumu öğrenen keşiş, Kerem ile Sofu’yu yakalatırsa da, Kayseri beyinin kız kardeşi onları kurtarır; keşiş de kızıyla birlikte yeniden kaçar. Kerem ile Sofu, onları Halep’te bulurlar. Halep paşasının araya girmesiyle kızını Kerem’e vermeyi kabul eden keşiş gerdek gecesinde giymesi için Aslı’ya sihirli bir gömlek diktirir. O gece Kerem, çözüldükten sonra düğmeleri kendiliğinden yeniden iliklenen bu gömleği bir türlü Aslı’nın üstünden çıkaramaz. So­nunda sabaha karşı acısından bir “ah” çeker, ağzından bir alev çıkar ve bu alevle yanıp kül olur. Aslı, Kerem’in külleri başında 40 gün bekler. Külleri toplarken bir kıvılcımla o da saçından tutuşur ve yanar. İki sevgili kavuşamamış ama sonunda külle­ri birbirine karışmıştır.

Kerem ile Aslı öyküsünün, 16. yüzyılda yaşadığı düşünülen, ama yaşamı tam olarak aydınlatılamamış olan Kerem Dede ya da Âşık Kerem adlı bir âşığın şiirleriyle oluştu­ğu sanılır. Öykü zaman içinde öykücü âşıkların katkılarıyla daha da zenginleşmiş­tir. Cahit Öztelli öyküyü ilk düzenleyenin (musannif) Salahı adında bir şair olduğunu ileri sürmüştür. Çeşitli ellerden çıkmış yaz­ma ve taşbaskı Kerem ile Aslı nüshaları Anadolu’da yüzyıllarca okunmuş, âşıklar tarafından anlatılmıştır. Öykünün Anado­lu’daki yer adlarında, halk resimlerinde, edebiyat yapıtlarında, folklorda ve Karagöz metinlerinde de geniş bir yeri vardır. Ke­rem, aşk ateşi ile yanmanın simgesi haline gelmiş, bu özelliği ile deyimlere de girmiş­tir. Şükrü Elçin bu ünlü öykü üzerine Kerem ile Aslı Hikâyesi (1949) adlı geniş boyutlu bir inceleme yayımlamıştır. Libret­tosunu Selâhattin Batu’nun yazdığı Ahmet Adnan Saygun’un Kerem operası Balkanlar’dan Orta Asya’ya kadar yayılmış bu ünlü öyküye dayanır. Öykü Azerbaycan’da da Ozeyir Abdülhüseyin Hacıbekov tarafın­dan aynı adla operaya aktarılmıştır. Öykünün ilk yayımlanışı 1886’da taş baskı olarak gerçekleştirilmiştir. Bu tarihten son­ra eski harflerle birçok kez basılmış, Erme­ni aşuğlarından Civanî tarafından 19. yüzyıl sonlarında Ermeniceye uyarlanmış ve bir­kaç kez yayımlanmıştır. Yeni harflerle ilk baskısını Besim Atalay yapmıştır (1930). Muharrem Zeki Kargunal (1931), Eflâtun Cem Güney (1959) ve Şevket Rado da (1972) Kerem ile Aslı öyküsünü yayımla­mıştır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER