Bilgi Zamanı

Kaymakam Nasıl Seçilir

Kaymakam Nasıl Seçilir
21 Mayıs 2014 - 23:36 'de eklendi ve 1235 kez görüntülendi.

Nasıl kaymakam olunur, kaymakam olmak için hangi sınavlara girilir, kaymakamlığın şartları hakkında bir yazı paylaşıyoruz.

Bir ilçenin en büyük mülki idari amiri kaymakamdır. Kaymakam ilçe defterdarlığı, mal müdürlüğü, sağlık ve eğitim müdürlüğü ile ilçe jandarma komutanlığı ve ilçe polis teşkilatının en üst yetkilisidir. Validen sonra da ilde en geniş yetkilere sahip kişidir. Kaymakam olabilmek için mutlaka dört yıllık bir üniversite mezunu olmak gerekir. Kaymakamlık için ilk şart üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri veya Siyasal Bilimler Fakülteleri’nin iktisat, işletme, siyaset bilimi, uluslararası ilişkiler, çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri, kamu yönetimi, maliye gibi alanlarından mezun olmak gerekir. Bunun yanı sıra Hukuk Fakültesi mezunları da kaymakamlık sınavlarına başvuru yapabilir.

Kaymakamlık sınavlarında hukuk, iktisat, maliye, istatistik gibi hemen her alanda sorular sorulmaktadır. Önce KPSS’den yüksek bir puan almak ardından bu sınavlardan geçmek ve son olarak da İçişleri Bakanlığı mülakatından da geçmek suretiyle kaymakam olunabilir. Kaymakamlık sınav süreci zorlu bir aşamadan oluşur ancak kaymakam olduktan sonra bakanlığın pek çok imkanından yararlanmak mümkündür. Tazminat, yüksek maaş, meslekte yükselme imkanı, lojman, makam arabası gibi pek çok olanak kaymakamlara tanınmaktadır. Bu cazibe yüzünden her yıl binlerce kişi kaymakamlık sınavlarına başvurmakta ancak sınırlı sayıda kişi bu kadrolara atanabilmektedir.

6c04fb8b0d

Kaymakam Nasıl Seçilir Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER