Bilgi Zamanı

Karneler Saat Kaçta Verilecek ne zaman dağıtılacak 17 Haziran 2016

İnsanlar birbirinden farklı yeteneklere ve becerilere sahiptir. Her çocuğun kendine özel becerileri ve öğrenme yeteneği vardır. Tek bir ölçüm aracıyla bütün çocukların değerlendirilmesinin doğru olmadığını vurgulayan uzmanlar, karne notlarının da bu çerçevede değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekerken, ebeveynleri çocuklarını akranlarıyla kıyaslamamaları gerektiği konusunda uyarıyor. Uzmanların hediye konusunda da hatırlatmaları var… Karneler Saat Kaçta verilecek ne zaman dağıtılacak 17 Haziran 2016 MEB takvimi belli oldu.

Karneler Saat Kaçta Verilecek ne zaman dağıtılacak 17 Haziran 2016
14 Haziran 2016 - 21:32 'de eklendi ve 601 kez görüntülendi.

Uzm. Psk. Nazende Ceren Öksüz:

Karne, çocuğunuzun yeteneklerini tanımaya yarayan bir araçtır. Peki karneler saat kaçta dağıtılacak?

“Karne, çocuğu ve çocuktan beklentilerimizi gözden geçirmemize yarayacak kısa süreli bir değerlendirme sonucudur. Ebeveynler, karne notlarını büyük mesele haline getirmemelidir. Öncelikle bir çocuğun karnesinde bazı notların daha düşük, bazılarının daha yüksek olması anormal bir durum değildir. Karne, çocuğu tanımaya ve uygun şekilde desteklemeye yarayan bir araçtır.

Karne notlarını çocukla birlikte değerlendirin

Karnedeki tüm notların kötü gelmesi durumu, bize çocuğumuzla ilgili bazı şeyleri yeniden gözden geçirme fırsatı sunar. Bazı çocuklar dikkatini odaklamakta zorlandığı için, zihinsel düzeyleri kaynaklı veya çeşitli duygusal sebeplerden akademik başarılarını yüksek tutamayabilir. Böyle durumlarda anne babanın aşırı kaygı duyması, öfkelenmesi ya da ceza vermesi yerine, çözüm arayışına gitmesi gerekir. Ve yine böyle durumlarda anne babanın çocuğu diğer çocuklarla kıyaslaması özgüvenin iyice azalmasına neden olur. Bir sonraki dönem için nelerin değişmesi gerektiği ve bununla ilgili neler yapılabileceği çocukla birlikte konuşulmalıdır. Eğer çözüm arayışı zorlu bir sürece dönüşüyorsa, uzman yardımı almak gerekir.

İyi karne getirmiş çocuğa abartılı ödüller sunmak doğru değil!

Öte yandan, karnesi çok iyi gelmiş bir çocuğa da abartılı ödüller sunmak sakıncalıdır. Çünkü hatasızlık mümkün değildir. Bu nedenle kusursuz karne, abartılı ödüllerle kutlanması gereken bir durum da değildir.

Bir eğitim öğretim yılının daha bitmesine sayılı günler kalmasına rağmen milyonlarca öğrencinin beklediği TEOG sonuçları açıklandı, Milli Eğitim Bakanlığı’nın sanal platformu e-Okul‘da öğrenebilirsiniz. Peki karneler saat kaçta alınacak? Birinci dönemin sonuna hızla yaklaşan ve tatil planları yapan öğrenciler, ilk dönemin sona ermesini heyecanla bekliyor. Açık öğretim öğrencileri dahil, resmi ve özel okullarda, okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lisede okuyan yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 900 bin öğretmen için 2016 2017 eğitim-öğretim yılının ikinci yarısı 17 Haziran 2016’da sona erecek. Yaz tatiline girecek öğrenciler, Kurban Bayramı’nın okulların açılacağı tarihe denk gelmesi nedeniyle, 2016 2017 eğitim-öğretim yılının ilk dönemine 28 Eylül’de başlamıştı. Karneler okullarda normal saatinde yani ilk ders dağıtılacak. Ancak kimi okullarda özel olarak başka saatlere zaman verilebiliyor.  Öğretmenler not girişlerini karnelere 3-4 gün kala kapatıyorlar. Çünkü özellikle büyük okullarda karneler hazırlanmaya başlıyor.
Eğer çocuğumuzun hatasız karnesine gereğinden fazla önem atfedersek, bir sonraki karnede gelecek olası kırık not ile büyük bir hayal kırıklığına davetiye çıkarırız. Oysaki çocuklarımıza mükemmel olmayı değil, hata yapabilme cesaretini de aşılamalıyız. Bu tabii ki, mükemmeliyetçi anne babalar için yaptığım bir uyarı. Elbette ki başarıyı kutlayacağız, ama aşırıya kaçmak sakıncalı olabilir.

Çocuğunuzu dinleyin ve güçlü yönlerini keşfedin

Karne, çocuğu ve çocuktan beklentilerimizi gözden geçirmemize yarayacak kısa süreli bir değerlendirme sonucudur. Onların güçlü yönlerini fark ederek doğru yönlendirmeler yapmak gerekir. Bunun için kendi hırslarımızı ve kaygılarımızı bir kenara bırakarak çocuğu dikkatlice dinleyebilmek yeterli olacaktır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER