Bilgi Zamanı

Karapınar Nerede

Karapınar Nerede
13 Temmuz 2013 - 17:17 'de eklendi ve 1282 kez görüntülendi.

Bir yerden duyup da geldiniz ve merak ettiniz Karapınar nerede, Karapınar nereye bağlı hemen bilgi verelim.

Karapınar, İç Anadolu Bölgesi’nde, Kon­ya iline bağlı ilçe ve ilçe merkezi kent. Yüz ölçümü 2.669 km2 (1989) olan Karapı­nar ilçesi doğuda Emirgazi ve Ereğli ilçesi, güneyde Karaman ili, batıda Çumra ve Karatay ilçeleri, kuzeyde de Karatay ilçesi ve Aksaray iliyle çevrilidir.

Konya Ovasının orta kesiminde yer alan ilçe topraklarının doğu kesimini, sönmüş bir yanardağ olan Karacadağ (2.007 m) engebelendirir. Hotamış ve Karapınar ovaları ilçe­nin başlıca tarım alanlarıdır. Suları tuzlu olan ve bir bölümü ilçe sınırları içinde kalan Hotamış Gölü kısmen kurutulmuş bir ba­taklık durumundadır. Gölün kurutulan bö­lümlerinde tarımsal etkinlik görülür. Yeraltı ve yer üstü su kaynaklarından yoksun olan Karapınar Ovasında kuru tarım yapılır. Ovanın bazı kesimlerine çöl görünümü veren kum birikintilerinin, tarım alanlarını kaplamasını önleme çalışmaları uygulan­maktadır. İlçedeki öteki göller volkanik kökenli birer maar olan Acıgöl ile Meke Tuzlası Gölü olarak da bilinen Tuzla Gö­lüdür.

İlçe halkı geçimini tarımdan sağlar. İkli­min sertliği ve yağışların azlığının yanı sıra sulama ve tuzluluk sorunları, bitkisel üretimin çeşitlenmesini kısıtlar. Kuru tarım yapılan alanlarda buğday ve arpa, sulanabilen kesimlerde ise şeker pancarı yetiştirilir. Üretim miktarları hayli yüksektir. Bitkisel üretimin yanı sıra koyun da beslenir.

İlçenin çeşitli yerlerinde yapılan araştırma­larda elde edilen buluntular, ilk yerleşmele­rin Tunç Çağında (İÖ 3500-1000) kuruldu­ğunu gösterir. Yöredeki ilkçağ yerleşmele­rinin Hyde, Thebasa ve Arrisama (Ardistama ya da Adristama) olduğu sanılmaktadır. Hyde bir ova kenti, Thebasa ise savunma amacıyla inşa edilmiş bir kaleydi. II. Selim’ in Hyde kalıntıları üstünde kurdurduğu Sultaniye, 19. yüzyıl sonlarında Konya vila­yeti Merkez sancağına bağlı bir kaza merke­ziydi.

1934’te adı Karapınar olarak değiştirilen kent, il merkezi Konya’ya 88 km uzaklıkta ve Konya-Ereğli karayolu üzerindedir. Kentteki başlıca tarihsel yapı II. Selim Külliyesi’dir.

Karapınar Belediyesi Cumhuriyet’ten önce kurulmuştur. Karapınar ilçesi hakkında bilgi verdik.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER