Bilgi Zamanı

Karadeniz Bölgesinde Tarım ve Hayvancılık

Karadeniz Bölgesinde Tarım ve Hayvancılık
23 Temmuz 2014 - 16:00 'de eklendi ve 951 kez görüntülendi.

Karadeniz Bölgesi Tarım Özellikleri, Karadeniz Bölgesinde Tarım ve Hayvancılık

Tarım

Karadeniz Bölgesi’nin yüzde yirmisini ekili dikili alanlar oluşturmaktadır. Yüzölçümü geniş olan bölge incelendiğinde bu oran oldukça küçük bir rakamdır. Arazi çok engebeli olduğundan tarım arazileri sınırlı ve dağınık olarak karşımıza çıkmaktadır. Bafra ve Çarşamba Ovaları, Düzce Ovası ile Karadeniz ardındaki Erbaa, Niksar, Suluova, Bolu, Turhal ovaları bölgenin en önemli tarımsal alanlarıdır. Bununla birlikte dar bir şerit şeklinde uzanan kıyı ovaları tarıma en uygun araziler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bölgede makineli tarım oldukça zordur. Tarım çalışmaları genellikle insan ve hayvan gücüne dayalı olarak yapılmaktadır.

Bölgede en fazla yetiştirilen tarım ürünleri çay, fındık, mısır ve pirinçtir. Ülkemizde çay tarımının yapıldığı tek bölge burasıdır. Yine aynı şekilde ülkemizde yetiştirilen fındığın büyük bölümü de buradan üretilir. Özellikle Ordu ve Giresun bu konuda ilk sırada gelmektedir. Bafra ve Çarşamba Ovaları yurdumuzun pirinç üretiminin aşağı yukarı yarısını karşılar. Burada buğday yerine mısır yetiştirilmektedir.

Hayvancılık

Bölgedeki yağışın fazlalığı bitki örtüsünün gür olmasını sağlamış bu da hayvancılık faaliyetlerini önemli hale getirmiştir. Yine gür ormanlar burada arıcılığı da yaygınlaştırmıştır.

Bölge balıkçılık alanında ülkemizin yüzde seksenini karşılar. Özellikle Doğu Karadeniz’de balıkçılık oldukça fazla gelişmiştir.

Karadeniz Bölgesi Geçim Kaynakları Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER