Bilgi Zamanı

Karadeniz Bölgesi İklim Özellikleri ve Yağış Çeşitleri

Karadeniz Bölgesi İklim Özellikleri ve Yağış Çeşitleri
03 Şubat 2014 - 12:00 'de eklendi ve 1001 kez görüntülendi.

Karadeniz bölgesi iklim özellikleri, karadeniz bölgesi hakim yağış çeşitleri, karadeniz bölgesindeki yağış türleri.

Karadeniz Bölgesi ülkemizin kuzeyinde bulunur. Yıllık yağış ortalaması en yüksek bölgemizdir. Sıcaklık ortalamaları Kış mevsiminde 5-6, yaz mevsiminde 14-15 derecelerde seyreder. Bulutlu gün sayısının en fazla olduğu bölgedir. Günlük sıcaklık farkları fazla değildir. Karadeniz Bölgesi’nin hakim bitki örtüsünü geniş yapraklı ormanlar oluşturur. Yağışların fazla olması ormanlık alan sayısını arttırmaktadır.

Karadeniz Bölgesi’ndeki hakim yağış türü yamaç yağışlarıdır. Karadeniz Bölgesi’nde dağların kıyıya paralel uzanması yağışların ve deniz etkisinin iç kesimlere ulaşmasını engeller. Bu yüzden yağmur taşıyan bulut kütleleri dağlara takılı kalır ve yağışlarını dağların denize bakan yamaçlarına bırakır. Bu yağış türüne aynı zamanda orografik yağış denir.

Karadeniz Bölgesi’nde yağış ortalaması yıllık 2000 mm civarındadır. Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yağışlar daha fazladır. Karadeniz Bölgesi’nin iç kesimlerine yağışlar fazla ulaşmamaktadır. İç kesimlere doğru yağışlar azalır ve ortalama yağış miktarı 1000 mm’nin altına düşer. Batı Karadeniz Orta Karadeniz’den daha fazla yağış alır.

images (5)

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER