Bilgi Zamanı

Kara Menderes Çayı

Kara Menderes Çayı
28 Haziran 2013 - 21:26 'de eklendi ve 1919 kez görüntülendi.

Kara Menderes Çayı nerede hakkında bilgi

Kara Menderes Çayı, eski menderes çayı olarak da bilinir, Marmara Bölgesi’nin gü­ney batısında küçük akarsu. Uzunluğu 124 km’dir. Biga Yarımadasının iç kesimlerin­deki Öldüren Dağından kaynaklanır. Baş­langıç kesiminde, kuzeyindeki plato alanın­dan kaynaklanan Güdükburun, Bağlar, Yahşi, Karapürçek, Kocakarı ve Evcialan dereleri ile güneydeki Kaz Dağlarından inen Karayap, Piren (Güllük), Karanlık dereleri ve Ada Çayı gibi kollarla beslenir. Bayramiç’in doğusunda kalan yukarı havza­sı geniş bir granodiyorit kütlesi içinde oluşmuştur. Bayramiç ile Ezine arasında alüvyonlarla dolmuş dar ve uzun bir ova havzanın tabanını oluşturur. Uzunluğu yak­laşık 30 km olan ova, Bayramiç ya da Ezine Ovası olarak adlandırıldığı gibi, Ezine- Bayramiç Ovası adıyla da anılır.

Kara Menderes Çayına orta kesimde, kuzeydeki platoyu parçalayan Kursaklıçay, Arapdere, Pazarköy, Örencik, Ilıca ve Domuz Yalağı gibi dereler katılır. Çay, Ezine kentinin hemen doğusunda kuzeybatıya döndükten sonra güneyden gelip kentten geçen Akçin Çayını alır. Ezine Ovasının kuzeybatı kesi­minde çapı 700 m’ye ulaşan çok sayıda menderes çizerek akar. Daha sonra karşısı­na çıkan bir eşik alanını Araplar Boğazı adıyla anılan dar bir boğazla yararak geçer. Ezine kentinin kuzeyindeki Sarmısakçı Köprüsü yöresinden başlayan 12 km uzun­luğundaki boğaz boyunca bu eşiğe derin olarak gömülür ve boğazdan çıkıncaya ka­dar sekiz gömük menderes büklümü oluştu­rur. Kara Menderes, Araplar Boğazından çıkıp Çanakkale Boğazının Ege ağzındaki Kumkale’nin 2,5 km kuzeybatısında denize döküldüğü yere kadar bir delta ovası oluştu­rur. 16 km uzunluğundaki bu deltanın genişliği yaklaşlık 4 km, kapladığı alan ise 70 km2 kadardır. Eskiden burada önemli bir liman kenti olan Troya, alüvyon etkinliği sonucunda giderek kıyıdan içeride kal­mıştır.

Kara Menderes- Çayının orta kesimini oluşturan verimli Ezine-Bayramiç Ovası, önemli bir tahıl üretim ve meyvecilik alanı­dır. Ovada yer yer pamuk tarlalarına da rastlanır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER