Bilgi Zamanı

Kapitülasyonların veriliş nedenleri gelişimi ve sonuçları

Kapitülasyonların veriliş nedenleri gelişimi ve sonuçları
02 Mayıs 2014 - 10:26 'de eklendi ve 3379 kez görüntülendi.

Kapitülasyon nedir, ülkemizde kapitülasyonların veriliş nedenleri ve sonuçları nasıl olmuştur hakkında kısa bilgi vereceğiz.

Ülkemizde yabancı tüccarların daha rahat ticaret yapmaları ve tüccarlar için ülkenin cazip hale gelmesi için başka ülkelerin vatandaşlarına verilen ayrıcalıklara kapitülasyon denir. Kapitülasyon ilk zamanlarda Osmanlı İmparatorluğu güçlü iken padişahların diğer ülkelerin vatandaşlarına verdiği bir lütuf gibiydi. Ayrıca hristiyan birliğinin bozulması ve bazı ülkelerin Osmanlı’ya yaklaştırılması amacı da güdülüyordu. Ancak zamanla devletin zayıflaması, coğrafi keşiflerle birlikte ülkenin stratejik öneminin kaybolması sonucu yabancı yatırımcıyı çekebilmek amacıyla verilen ayrıcalıklar haline geldi. Ülkenin zayıflamaya başladığı dönemlerde yapılan anlaşmalarla sürekli hale getirilen kapitülasyonlar bir süre sonra ülkenin elini kolunu bağlayan, yerli ticareti azaltan ve rekabeti bitiren ve bizi dezavantajlı duruma götüren bir süreç haline geldi.

Birinci Dünya Savaşı ve ardından Kurtuluş Savaşı’nı yaşayan yurdumuzda barış görüşmelerinde tekrar masaya yatırılan kapitülasyonlar Lozan Anlaşması ile birlikte tamamen ortadan kaldırıldı ve bu ayrıcalıkların önüne geçildi. Böylece her ülkeye aynı mesafede duruldu ve ülkemize yeni gelir kaynakları getirildi. Ayrıca yerli sermaye ile yabancı sermaye arasında rekabet şansı oldu.

images

Kapitülasyonlar Ne Zaman Kaldırıldı Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • eren ;

    kapitülasyonların gelişimi ve sonuçları

    04 Mayıs 2015 23:45