Bilgi Zamanı

Kanuni’nin Çıktığı Seferler

Kanuni’nin Çıktığı Seferler
01 Şubat 2015 - 16:00 'de eklendi ve 523 kez görüntülendi.

Kanuni’nin çıktığı seferler konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Belgrad Seferi; Kanuni’nin ilk büyük seferidir ve bu sefer sonucunda Kanuni Belgrad’ı ele geçirmiştir. Belgrad, Kanuni’den önce II. Murat ve II. Mehmet tarafından kuşatılmıştı ancak alınamamıştı. Burası MAcaristan için önemli bir tampon bölge olduğu için Kanuni içinde önemli bir stratejiye sahipti. Belgrad’ın korunmasına rağmen Kanuni, 29 Ağustos 1521 günü ele geçirdi.

Rodos Seferi; Kanuni Sultan Süleyman, II. Mehmet’in ve Beyazıt’ın alamadığı Rodos’u ele geçirdi.

Mohaç Seferi; Kanuni Sultan Süleyman, uzun çabalar sonucunda alınamayan bölgeyi iki saat süren çetin bir savaş sonunda ele geçirdi ve bu olay tarihe kazındı.

Viyana Seferi; Viyana sefer, Mohaç seferinden sonra Kanuni Sultan Süleyman’ın en büyük seferi olarak tarih sahnesine kazındı.

Almanya Seferi; Kanuni Sultan Süleyman, 1532 yılında Almanların üzerine gitti. Ancak Kanuni Sultan Süleyman düzenlediği 5. seferde Almanya’daki bir çok kale ele alındı ve İstanbul’a dönüş yapıldı.

Irakayn Seferi; Kanuni Sultan Süleyman, bu seferi Osmanlı Devleti’nden sonra en güçlü devlet niteliğinde olan İran’a yani Türk Safevi Devleti’ne karşı düzenledi ve bu sefere Irakayn yani iki Irak seferi adı verildi çünkü bu bölge iki sefer sonucunda ele geçirildi.

Korfu Seferi (italya Seferi); 1536 yılında Kanuni Sultan Süleyman, İtalya’yı almak üzere sefere çıktı ve Korfu adasına asker gönderildi. II. Mehmet yani Fatih’ten sonra tekrar sefere çıkan Kanuni Sultan Süleyman, yüzlerce düşman gemisini denize dökerek bölgeyi ele geçirdi.

Boğdan Seferi; Romen Beyliği’nin ayaklanması sonucunda Boğdan yani Moldavya açıldı. Sefer tam 4,5 ay sürdü ve bu sefer sonucunda Hristiyan bir vatandaşın evini yağmalayan iki Türk askeri idam ettirildi.

Budin Seferi; Kanuni Sultan Süleyman, Budin’i aldı ve Macaristan’ın idari yapısını değiştirdi. Burası eyalet özelliği ile İstanbul’a bağlandı. Kanuni’nin Budin Seferi 5 ay sürdü.

Estergon Seferi; Kanuni Sultan Süleyman’ın Estergon seferi ile Viyana ile Budin arasındaki en önemli kale niteliği taşıyan Estergon kalesi Almanlar’ın elinden alındı.

İran Seferi; Kanuni Sultan Süleyman, Doğu’yu tamamen ele geçirmek için İran’a sefere çıktı.

Nahcıvan Seferi; Kanuni Sultan Süleyman, 1553 yılında İran’a yürüyerek Nahcıvan’ı ele geçirdi.

Zigetvar Seferi; Bu sefer Kanuni Sultan Süleyman’ın son seferdir. Bu seferden sonra 6 Eylül 1566 yılında 71 yaşında hayatını kaybetti.

Kanuni’nin Çıktığı Seferler Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER