Bilgi Zamanı

Kansas Nerede

Kansas Nerede
20 Temmuz 2013 - 13:17 'de eklendi ve 1338 kez görüntülendi.

Kansas Nerede, Kansas Nereye Bağlı, Kansas Hakkında Bilgi

Kansas, ABD’yi oluşturan eyaletlerden biri. Ülkenin orta kesiminde yer alır. Ku­zeyde Nebraska, doğuda Missouri, güneyde Oklahoma, batıda da Colorado ile çevrili­dir. Başkenti Topeka’dır. Kabaca dikdört­gen biçiminde olan eyalet doğu-batı doğrul­tusunda 660 km, kuzey-güney doğrultusun­da 340 km uzanır. Yüzölçümü 213.098 km2‘dir.

Arkeolojik bulgulara göre eyalet toprakla­rında ilk kalıcı yerleşmeyi kuranlar, bugün Republican ve Blue adıyla bilinen ırmakla- nn suladığı bölgede 1200-1500 arasında yaşayan varlıklı bir tarım toplumuydu. Böl­geye Avrupalılar geldiğinde burada yerleşik olan başlıca Yerli toplulukları ise Kanzalar, Ozaçlar, Pavniler ve Viçitalardı.

1541’de Meksika’dan kuzeye doğru altın aramaya giden bir grubun önderi olan Francisco Coronado, bölgeye ayak bastığı bilinen ilk Avrupalı kâşiftir. 1682’de Fransız kâşif La Salle bölgeyi Fransız toprağı ilan etti; 18. yüzyılda Fransız kürk tüccarları, bugün eyaletin kuzeydoğu bölümünü oluş­turan yörede, Yerlilerle giderek gelişen ticaret ilişkileri kurdular. ABD 1803’te Louisiana Alımı çevçevesinde Kansas’ı Fransa’dan satın aldı. Kansas-Nebraska Ya- sası’yla (1854) Kansas Topraklan’nın oluş­turulup beyazların yerleşimine açılmasına değin bölge, Santa Fe ile Oregon yollarının başlangıç noktası ve doğudaki topraklann- dan çıkartılan Yerliler için federal hüküme­tin ayırdığı yerleşim alanlarından biriydi. Amerikan İç Savaşı’ndan önceki 10 yıl boyunca kölelik sorunu konusunda çıkan çatışmalardan ötürü bölgeye “Kanlı Kan­sas” adı takıldı. Kansas 1861’de bağımsız bir eyalet olarak Birlik’e katıldı.

Coğrafi açıdan hemen hemen kesintisiz bir ova niteliğindedir. Güneydoğuda deniz dü­zeyinden 210 m yüksekteki Orta Alçak Bölge’den başlayıp düzenli biçimde yükse­lerek Colorado sınırı yakınlarındaki Büyük Ovalarda 1.200 m’ye ulaşır. Topraklarında­ki sular, Arkansas ve Kansas ırmak sistem­leri aracılığıyla doğudaki Mississippi Irmağı­na boşalır. Eyalette, yaz ve kış sıcaklıkları arasında büyük farklılıkların olduğu ılıman bir kara iklimi egemendir. Yıllık ortalama sıcaklık 13°C’dir; ekinlerin büyüme mevsimi nisan ortasından eylül ortasına değin sürer. Yıllık ortalama yağış miktarı batıda 500 mm, doğuda ise 1.000 mm’nin üzerindedir; bunun büyük bölümü ilkbahar ve yaz ayla­rında yağmur olarak düşer.

Kansas’a ilk yerleşenler çoğunlukla köleci­lik karşıtı New England’lılar ile Avrupalı göçmenlerden oluşan çiftçilerdi. Toprakları­nın yaklaşık yüzde 90’ı tarıma ayrılmış olan eyalette nüfusun üçte biri kırsal alanlarda yaşamaktadır. Nüfusu 100 binden fazla olan yalnızca üç kent vardır: Wichita, Kansas ve Topeka. Ekonomik nedenlerle genç nüfu­sun büyük bölümü başka eyaletlere göç etmektedir.

Ekonomi büyük ölçüde tarıma ve çoğun­lukla tarım ürünlerini işleyen imalat sektör­lerine dayanır. Kansas ABD eyaletleri için­de buğday ve süpürgedarısı üretiminde birinci, sığır ve dana etinde üçüncü, domuz eti üretiminde ise dokuzuncu sırada yer alır. Başlıca sanayi etkinlikleri et paketleme, tahıl öğütme, makine ve uçak montajıdır. Petrol ve doğal gaz ise önemli yeraltı kaynaklarıdır.

Kansas’ta, bir düzineden fazla demiryolun­dan oluşan kusursuz bir ulaşım ağı vardır. Demiryolları yan hatlarla silolara bağlanır. Aynca otoyollar ve havayolları eyaleti boy­dan boya geçer. Missouri ve Mississippi ırmaklarına bağlı sularda da yoğun bir mavna trafiği vardır.

Kültür ve sanat etkinlikleri Wichita ile Topeka’da yoğunlaşmıştır; ayrıca eyalet boyunca kurulmuş çok sayıda yüksekokul ve üniversite vardır. Eyaletin en büyük üniversitesi olan Kansas Üniversitesi (Lawrence) doğa tarihi ve sanat müzeleriyle de ünlüdür. 19. yüzyıl ortalanndan kalma Larned ve Scott kaleleri, tarihsel alan olarak koruma altına alınmıştır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER