Bilgi Zamanı

Kanda Crp Nedir

Kanda Crp Nedir
17 Ocak 2012 - 22:53 'de eklendi ve 3088 kez görüntülendi.

Kanda Crp ne demek
Kanda Crp neden yükselir
kanda crp değeri
kanda crp yüksekliği
crp nedir,crp neden yükselir

C-reaktif protein, sıkça kullanılan kısaltması ile CRP, iltihabi reaksiyonlar sırasında kanda miktarı artan ve karaciğer ile yağ hücreleri tarafından üretilen akut faz reaktanları adı verilen proteinlerden biridir.

Kanda CRP seviyesi pek çok durumda yükselebildiğinden, tek hastalığa özgül bir laboratuar bulgusu değildir ve tanı koyma amaçlı kullanılmaz. Bu tahlilin sonuçları klinik şüpheleri destekleyici olarak veya tanısı konulmuş çeşitli hastalıkların seyrini takipte kullanılır.

Çok basitleştirirsek, yüksek CRP seviyelerinin vücutta akut iltihabi bir reaksiyon veya bir enfeksiyon olduğuna, CRP seviyelerinin azalmasının da iltihabi reaksiyonun veya enfeksiyonun azalmaya başladığına işaret ettiğini söylemek mümkündür.

CRP ne zaman ölçülür? 

CRP seviyesi aşağıda bazıları listelenen pek çok durumda yükselebilir.

Bağ dokusu hastalıkları
ciktus
Kanser
Enfeksiyon
İltihabi barsak hastalıkları
Lupus
Romatoid artrit
Tüberküloz

CRP özellikle romatoid artrit ve lupus gibi bağ dokusu hastalıklarında hastalığın alevlenmelerinin takibi açısından oldukça faydalıdır.

Ortalama sağlıklı bir kişide CRP seviyesinin 4.9 mg/L’nin altında olması beklenir. Normal değerler deneyin yapıldığı laboratuardan laboratuara farklılık gösterebilir.

————————————————————————————————————————————————————-

Kanda Crp Nedir Kanda Crp ne demek Kanda Crp neden yükselir kanda crp değeri kanda crp yüksekliği crp nedir,crp neden yükselir C-reaktif protein,

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER