Bilgi Zamanı

Kanarya Çeşitleri ve Özellikleri

Kanarya Çeşitleri ve Özellikleri
30 Nisan 2013 - 7:46 'de eklendi ve 2224 kez görüntülendi.

Kanaryaların özellikleri, kanarya çeşitleri

Kanarya (Serinus canaria), Passeriformes (ötücü kuşlar) takımının Fringillidae (ba­zı sınıflandırmalarda Carduelidae) familyasından özellikle kuş meraklılarının çok değer verdiği kuş türü. Bugünkü renklerini ve ötüş güzelliğini yetiştiricilerin 400 yıllık seçmeye dayalı ıslah çalışmaları sonunda kazanmıştır. Renkleri sarının çeşitli tonla­rında ya da yeşil, beyaz, turuncu ve kahverengiyle alacalı olabilir. Roller adlı soyun şakıması notaların birlikte aktığı neredeyse sürekli bir titreyiş biçimindedir. Chopper adlı soy ise ayrı notalarda yüksek sesli bir titreyiş tutturarak şakır. Hartz, Norwich ve Yorkshire yaygın olarak tanınan kanarya soyları arasındadır. Kafeste yaşayan kanar­yaların ortalama ömrü 10-15 yıl arasında değişirse de bazıları 20 yıldan fazla yaşayabilir.

Evcil kanarya soylarının atası olan yaban kanaryası Asor, Madeira ve Kanarya adala­rına özgü bir kuştur. Uzunluğu 12,5 cm, rengi genel olarak sarı, sırtı, kanatları ve kuyruğu boz nakışlıdır. Ötüşü, evcil kanar­yanın basit ötüşü gibidir. Meyve bahçeleri­nin yakınlarında ve ağaçlık bölgelerde bulunur.

Evcil kanaryanın yakın akrabalarından iki tür, gene yaban kanaryası ya da gübük adıyla tanınır. Palearktik bölgenin batısında yaşayan S. serinus Orta Avrupa’da yazın, Akdeniz çevresinde yıl boyunca görülür. Uzunlukları 11,5 cm, erkeklerin tüyleri üst bölümünde yeşil, boz lekeli, alt bölümünde ve kuyruk sokumunda sarıdır. Dişiler daha soluk renkleriyle kolayca ayırt edilebilir. Ağaçlık bölgelerde yaşayan bu kuşlar öt­mek için genellikle ağaçların en tepesine tünemeyi yeğler. S. pusillus türünün boynu ve başı siyaha yakın koyu kahverengidir. Tepesinde parlak kırmızı bir leke bulunur. Öbür bölümleriyse sarı ve kahverengi alaca­lıdır. Coğrafi dağılımı oldukça sınırlı olan bu tür Türkiye ve Ortadoğu’da yaşar.

Kanarya çeşitleri ve kanaryaların özellikleri ile ilgili yorumlarınızı aşağıdan hemen yazabilirsiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER