Bilgi Zamanı

Kan Dolaşımı Nedir?

Kan Dolaşımı Nedir?
09 Aralık 2013 - 12:30 'de eklendi ve 1393 kez görüntülendi.

Kan dolaşımı nedir? Kan dolaşımı hakkında bilgi, kan dolaşımı sistemi, kan dolaşımı neden gereklidir? Kan dolaşımı ne işe yarar? Kan dolaşımının insan sağlığına etkisi yazımızda anlatılacak.

300’lü yıllarda Antik Yunan’da bir doktor kan dolaşımını keşfetmiş, ancak bunu bilimsel olarak ispatlayamamıştı. 17. yüzyılda Avrupalı bilim adamları kalp yapısını ve kalp kapakçıklarını inceleyerek kan dolaşımını ispatlamaya çalıştılar ve bunu ispatladılar. Kalbe gelen atardamar ve toplardamarların kapakçıkları çalıştırdığı ve kalbin kanı önce vücuda pompalayım sonra geri topladığı tespit edildi. 1660 yılında Marcello Malpighi kılcal damarları ve toplardamarların uçlarının birbirine bağlı olduğunu tespit etti. Böylece İtalyan bilim adamı dolaşım sistemini bilimsel olarak tanımlamış oldu.

Dolaşım sistemi, kanın vücutta izlediği yola göre büyük kan dolaşımı ve küçük kan dolaşımı sistemi olmak üzere iki başlıkta incelenir.

Küçük kan dolaşımında kan kalbin sağ karıncığından çıkarak akciğere gider, burada temizlenen kan daha sonra sol kulakçığa döner.

Büyük kan dolaşımında ise akciğer toplardamarındaki oksijence zengin kan kalbin sol karıncığına geçer. Daha sonra vücudumuzun en geniş atardamarı olan aortdan çıkarak tüm vücudu dolanır ve tekrar sağ kulakçığa döner.

kucuk-kan-dolasimi

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER