Bilgi Zamanı

Damarların görevleri nelerdir

Damarların görevleri nelerdir
04 Mayıs 2014 - 22:30 'de eklendi ve 2003 kez görüntülendi.

Kan damarları çeşitleri, kan damarları görevleri, kan damarlarının yapısı, kan dolaşımında damarların önemi nedir? Tüm soruların cevabını burada bulabilirsiniz.

Vücudumuzdaki damarlar farklı uzunluk ve genişliğe sahiptir. Ayrıca hepsinin görevleri de birbirinden farklıdır. Damarlar üçe ayrılır: Atardamar, toplardamar ve kılcal damarlar. Şimdi kan damarlarının özelliklerini size açıklayacağız.

Atardamarlar

Kalpten pompalanan kanı kılcal damarlara taşıyan ana damarlardır. Atardamarlar En dışta lifli bağ doku, ortada elastik lifler içeren düz kaslar, en içte ise endotel adı verilen tek sıralı yassı epitel doku olmak üzere üç tabakadan oluşur. Endotel tabakası kaygandır. Kanın damarda hızlı akması ve yapışmamasını sağlar, sürtünmeyi azaltır. Atardamarlarda kan basıncı yüksektir ve bu damarlar her zaman patlama riskiyle karşı karşıyadır. Bu yüzden damarlardaki patlama riskini azaltmak amacıyla bir elastik doku bulunur. Bu doku kan basıncına göre esnek hareket eder ve damar patlamalarını önler. Atardamarın görevi kalpten pompalanan kanın vücuda ve kılcal damarlara dağıtımını sağlamaktır. Karıncık kasılmasıyla kan büyük bir basınçla damarlara doğru ilerler. Damarlardaki elastik yapı ve kasların kasılması yoluyla kan damar içinde hareket ederek vücudun diğer bölgelerine ulaşmış olur.

Toplardamarlar

Kanı vücuttan alıp kalbe ileten damarlardır. Yapısal olarak atardamarlara benzer.  Farkı dış bağ doku liflerinin daha ince olmasıdır. Orta tabakada kas dokunun ince olması ve elastik yapıda olmamasıdır. Vücuttaki kanın çoğu bu damarlarla dolaşım yapar. Toplardamarlar oksijence fakir kanı taşır. Kalpteki kulakçıkların gevşemesiyle emme basıncı ortaya çıkar. Bu da vücuttaki kanın kalbe doğru çekilmesini sağlar. Vücutta kalp seviyesinin altındaki toplardamarlarda kanın geriye akmasını engelleyen, tek yönde açılan kapakçıklar bulunur. Kalbin yukarı seviyesindeki toplardamarlarda ise yer çekimi kanın kalbe dönüşünü sağladığı için bu damarlarda kapakçık bulunmaz. Toplardamarlardaki bu yapısal özellik kanın kalbe dönmesini sağlayan en önemli nedendir. Üst kısımdaki atardamarda ise soluk alıp verme kanın taşınmasında etkili olur. Soluk verince basıncın düşmesi sonucu emilim artar ve kan kalpteki kapakçıklara dolar.

Kılcal Damarlar

Bağlantı damarlarıdır. Atardamar ve toplardamarları birbirine bağlar. Dolaşım sistemi atardamar ve toplar damarlar arasındaki kılcal damarların varlığı sayesinde çözümlenmiştir. Endotel adı verilen tek katlı yassı bir dokudan oluşur. Çok hassas damarlardır. Dokuların arasına girecek kadar ince yapıdadır. Görevi atardamardan kendisine gelen kanı doku ve organlara dağıtarak adil bir dolaşım sağlamaktır. Aslında küçük olmasına rağmen en kritik damarlardır. Çünkü atardamarın ulaşamadığı yerlere ulaşır ve hücrelerin besin ihtiyacını karşılar. Toplardamardaki emme basıncıyla kanı çeker ve tekrar kalbe gönderir.

damar

 

Kan Damarlarının Özellikleri Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER