Bilgi Zamanı

Kamuoyu Nedir

Kamuoyu Nedir
09 Şubat 2015 - 16:34 'de eklendi ve 465 kez görüntülendi.

Kamuoyu anlamı konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Kamuoyu, kamu haklarını ilgilendiren herhangi bir konu hakkında halkı oluşturan vatandaşların genel olarak tüm kanaatlarını ve düşüncelerini içerir. Başka bir deyişle bir toplumda bulunan vatandaşların yaşadığı problemleri ve konulara karşı bakış açılarını ortaya koyan bir olgudur. Kamuoyu araştırma teknikleri genellikler Batı ülkelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Mesela, piyasa araştırmaları, seçim tahminleri bunlardan bir kaçıdır.

Kamuoyu nasıl oluşur;

Kişisel kanaatlerin oluşturduğu kamuoyu, bir çok psikolojik ve sosyolojik nedenlerde ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkan bu kamuoyu türleri şöyledir;

Kişilek yapısı (psikolojik nedenler): Kamuoyunu oluşturan kanaatlerin kişilik yapısı ile bağlantılıdır. Kişilerin doğuştan sahip olduğu özellikleri ve çevre ile etkileşimi sonucunda ortaya çıkan karakteri, çocukluk deneyimleri ve kazanılan davranışlarla birlikte neyi nasıl algılanacağı konusunda verileri ortaya koyar.

Sosyal çevre (sosyolojik nedenler): Bu faktör kişilerin sosyal ortamda sergilediği davranış üzerinde durmaktadır. Ayrıca bu kamuoyu türü çocuğun aile içinde yaşam biçimi ve yetiştiriliş biçimi üzerinde durur.

Kitle iletişim araçlarının etkisi: Halkın teknolojik gelişmeler sonucundaki sergilediği hal ve hareketleri, tutum ve davranışları üzerinde durmaktadır ve bu konudaki verileri saptamaktadır.

Yüzyüze iletişim: Kamuoyunu oluşturan halkın yüzyüze iletişim konusundaki duygu ve düşüncelerini, ifadelerini inceler ve bu konuda veriler ortaya koyar.

Kamuoyu Sözlük Anlamı Kamuoyu Nedir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER