Bilgi Zamanı

Kamu hizmetlerinin yürütülmesinde yerel yönetimlerin rolü nedir

Kamu hizmetlerinin yürütülmesinde yerel yönetimlerin rolü nedir
10 Mayıs 2014 - 11:52 'de eklendi ve 1370 kez görüntülendi.

Yerel yönetimlerin önemi, bu yazımızda kamu hizmetlerinin yürütülmesinde yerel yönetimlerin önemi hakkında bilgi vereceğiz.

Yönetimin en önemli unsuru yerel yönetimlerdir. Çünkü yerel yönetimleri halk doğrudan seçer ve nüfus az coğrafya dar olduğu için yerel yönetimlerde hareket etmek daha kolay ve demokratiktir. Halk yöneticilerini daha iyi tanıdığı için yerel yönetimlerin seçimi daha doğru ve uygun olur. Yerel yönetimler genel yönetime giden en önemli basamaktır. Halk yerel yönetimdeki başarısına göre partilerde genel seçime oy vermektedir. Bu nedenle partiler seçim yarışlarında genellikle hep yereldeki başarılarını ön plana çıkararak halktan oy isterler.

Ayrıca yerel yönetimler pek çok sorunun çözülmesinde birinci dereceden yetkilidir. Devlet merkez teşkilatı olarak bazı sorunların çözümünü tamamen yerel yönetimlere bırakmıştır. Devlet kendi başına kanalizasyon, yol, su ulaşım gibi sorunları çözemez. Bu sorunların çözümü için oluşturulan belediye gibi yerel yönetim kuruluşları aracılığıyla şikayetler dile getirilir ve çözüm üretilmeye çalışılır. Yerel yönetimler halkın sorununu daha iyi bildiği için sorunların çözümü artar. Ayrıca genel yönetim gibi bürokratik açıdan yavaş işlemez işlemler daha hızlı onaylanabilir bu da toplumda işleyişin kolaylaşması ve hızlanmasını sağlar.

Yerel-Yonetimler-2-Yilini-Doldururken--main-1005

Yerel Yönetimlerin Önemi Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER