Bilgi Zamanı

Kamu Düzeni Nedir

Kamu Düzeni Nedir
02 Mayıs 2013 - 20:36 'de eklendi ve 1611 kez görüntülendi.

Kamu Düzeni Nedir Tanımı

Kamu düzeni, amme intizami ya da amme nizami olarak da bilinir, bir devletin ve toplumun güvenlik, düzenlilik ve sükûn içinde bulunması, kamu hizmetlerinin aksa­madan görülmesi ilkesi ve kuralı.

Toplumsal yaşamın gerekli kıldığı zorunlu temel kurallardan oluşur. İçeriği zamana, ülkelere, bölgelere, siyasal rejimlere ve somut durumlara göre değişmekle birlikte bazı temel öğelerden oluşur. Bunların başlıcaları kişilerin can ve mallarının korunması demek olan kamu güvenliği, toplumun sal­gın hastalıklara ve sağlığa zarar verici etkenlere karşı korunması anlamına gelen kamu sağlığı ve toplumda asayişin korun­ması gereğini anlatan kamu sükûnu ya da huzuru gibi kavramlardır. Bütün bunlar çeşitli alanlarda (trafik düzeni, tehlikeli binaların yıkılması, karantina, koruyucu aşılar, gıda maddelerinin denetlenmesi, asa­yişin sağlanması vb) idare makamlarına ve özellikle kolluk güçlerine önleyici ve düzel­tici müdahalelerde bulunma olanağını verir. Klasik olarak maddi düzenin korunması anlamına gelen kamu düzeni kavramı, gü­nümüzde ekonomik kamu düzeni anlayışını (fiyat denetimleri, tüketicinin korunması vb) ve estetik değerlerin (tarihsel yapılar, sit alanlan vb) gözetilmesi çabalarını da içine almaktadır.

Anayasalar ve bu arada Türk anayasaları temel hak ve özgürlüklerin kamu düzeni gerekçesiyle sımrlanabilmesini ya da düzenlenebilmesini kabul etmişlerdir.

Devletler özel hukukunda kamu düzeni terimi, yasalar çatışması kurallarına göre uygulanması gereken bir yabancı yasanın, ulusal hukuk düzeninin vazgeçemeyeceği üstün ilke ve kurallar nedeniyle uygulanma­ması anlamına gelir. Kamu düzeni burada ulusal yasayla yabancı yasa arasındaki uyuş­mazlığı ulusal hukuktan yana çözen kural durumundadır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER