Bilgi Zamanı

Kamera Nedir

Kamera Nedir
05 Şubat 2013 - 14:39 'de eklendi ve 2850 kez görüntülendi.

Kamera Nedir

Kamera, alıcı olarak da bilinir, sinema filmi ya da kısa video çekiminde kullanılan aygıt. Fotoğraf makinesi ile aynı ilkelere dayalı olarak çalışan kameranın en önemli farkı, bir dizi görüntüyü belli aralıklarla film şeridi üzeri­ne kaydetmesidir. Bu görüntüler sabit bir hızla perdeye yansıtıldığında hareket yanıl­saması elde edilir. İlk kameralar tahta bir kutu biçimindeydi. Bunlardan ilk gösterimi 1895’te yapan Lumière kardeşlerin sinematografı hem alıcı, hem gösterici makineden oluşuyordu. Çalışma ilkeleri aynı kalmakla birlikte za­manla alıcı ile gösterici birbirinden ayrıldı, kameralar ileri düzeyde geliştirildi ve boyutları küçültülerek daha kullanışlı duruma getirildi. Elle çalıştırılan kameralar motor yardımıyla çalışır biçime sokuldu ve aygıtla­ra ses alma düzeneği eklendi. Motor sesinin kaydedilmemesi için de bu sesi etkisiz kılacak sistemler geliştirildi.

Genellikle kameraların hacminin yansına yakınını, filmin konduğu bölüm kaplar. Kameraman, vizörden bakarak çerçeveleme ve netlik ayarı yapar.

Geniş açı, telefoto, zoom gibi mercek sistemlerinin geliştirilmesi kamera­ların görüntüleme olanaklarını çok artırmış­tır. 35 mm’lik bir kameranın, hareketi doğal ritminde görüntülemesi için gerekli hız sani­yede 24 karedir. Bu hız artırılarak ya da azaltılarak hareket yavaşlatılabilir ya da hızlandırılabilir.

Çalışma ilkeleri oldukça basit olmasına karşın farklı mercekler, film türleri ve vinç, dolly gibi taşıyıcı aygıtların yardımıyla ger­çekleştirilen kamera hareketleri kullanıla­rak kamerayla değişik etki yaratan görüntü­ler elde edilebilir.

Sarsıntıyı önlemek için kameralar genellik­le üçayak adı verilen sehpa üzerine tespit edilir. Elde taşındıklarında sarsıntıyı önle­yen, steadicam adı verilen bir sistem gelişti­rilmiştir. Sinema kameralarının, kullanılan filmin enine göre 8 mm’lik, 16 mm’lik, 35 mm’lik, 65 mm’lik ve 70 mm’lik türleri vardır. 8 mm’lik kameralar daha çok ama­tör çalışmalarda kullanılır. 16 mm’likler küçük ve hafif oldukları için bazı çekimler­de yeğlenir. Sinema filmlerinin büyük ço­ğunluğu ise 35 mm’lik kamerayla çekilir. 65 ve 70 mm’lik kameralar ise geniş perdede gösterilecek görkemli görüntüler elde et­mek için geliştirilmiştir.

Elektronik yollarla bant üzerine kayıt yapan video kameralarının da yapısı sinema kameralarına benzer. Ayak üzerinde hare­ket eden ağır televizyon stüdyo kameralarına ek olarak 1960’ların sonlarında geliştiri­len ve mini cam adı verilen video kamerası bu alanda yeni bir dönem açmıştır. Elde taşınabilen ve ek bir ünitede ya da gövdesi içinde bulunan video kasedine kayıt yapabilen bu tür kameralar, televizyon habercili­ğinin gelişmesine önemli katkıda bulunmuş­tur. Değişik kayıt sistemlerine ve bant türlerine göre değişik video kameraları vardır.

Günümüzde çok gelişmiş video kamera sistemleri sayesinde , kasetler tarihe karışmıştır. Dijital ortamlarda görüntüler kamera aracılığıyla kayda alınmaktadır. Kamera bugün birçok teknolojik cihazın vazgeçilmez ekipmanı haline gelmiştir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • ece ;

    süper tam aradığım bilgi burada

    06 Ocak 2014 19:54