Bilgi Zamanı

Kalorifer Nedir

Kalorifer Nedir
09 Şubat 2015 - 10:11 'de eklendi ve 541 kez görüntülendi.

Kalorifer ne işe yarar kalorifer nedir kısaca bilgi konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Kalorifer, bir ısıtma şeklidir. Kalorifer sisteminde yakıt ya da kömür yakılır ve böylece binalar merkezi olarak ısıtılabilir.

Kalorifer çeşitleri;

Sıcak hava kaloriferleri: Bu kaloriferler büyük fırınların ısıtılmasında kullanılır. Zemin katta bulunan fırınlar sayesinde ısınan havalar geniş borular yardımıyla odalar ve salonlar ısıtılır. Bazı durumlarda sıcak havanın kullanılması için özel vantilatör cihazları kullanılmaktadır.

Sıcak su kaloriferleri: Günümüzde hemen hemen her binada ya da evlerde bu sistem kullanılmaktadır. Sıcak su kaloriferleri, sıcak hava kaloriferlerine göre daha pahalıdır ancak sıcak su kaloriferleri ısıyı daha iyi ve güvenli bir şekilde dağıtmaktadır.

Işınım kaloriferleri: Bu sistem taban ile tavan arasındaki sıcaklık farkını önlemektedir. Işınım kaloriferleri sisteminde duvar diplerine radyatör konulmaz, radyatörlerin yerine bu sistemde devamlı olarak su boruları çalışmaktadır. Bu sistem sayesinde taba sürekli sıcak olur ve oda ısısı çok fazla değişkenlik göstermez.

Kalorifer sistemlerinde doğalgaz,kömür, fuel-oil ve mazot gibi yakıtlarla birlikte elektrik de kullanılmaktadır. Fakat günümüzde doğalgaz ve kömür ekonomik olduğundan dolayı daha çok tercih edilmektedir.

Kalorifer Nedir Kalorifer Çeşitleri Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER