Bilgi Zamanı

Kalküta Nerededir

Kalküta Nerededir
10 Ağustos 2013 - 15:14 'de eklendi ve 1507 kez görüntülendi.

Kalküta Nerededir, Kalküta Hakkında Bilgi

Kalküta, Bengalce kalikata, Batı Bengal eyaletinin merkezi ve Hindistan’ın eski başkenti (1772-1912). Ülkenin en geniş metropoliten alanı ve başlıca limanıdır. Bengal Körfezine dökülen Ganj’m kolu Hugli Irmağının doğu kıyısında yer alır.

Ganj’ın ağzından 154 km kadar içeride kuruludur. Canlı ticareti ve sanayisiyle Hin­distan’ın doğusundaki en gelişmiş kentsel merkezdir. Yüzölçümü 100 km2 olan kent, ayrıca 1.380 km2‘lik bir metropoliten alana sahiptir.

Kentin ticarete son derece elverişli bir konumu vardır; ama ırmağın alçak ve bataklık olan sıcak ve nemli kıyıları yerle­şim için pek uygun değildir. Irmak yakasın­da denizden en fazla 9 m yüksekte olan ara­zi doğuya gidildikçe yerini daha alçak bataklıklara bırakır. Batı yakasında da ben­zer bir durum görülür. Bu nedenle metro­politen alan iki yakada da ancak 5-8 km genişliğindeki bir şeride yayılır. Bataklıkları kurutma projeleri, kullanıma elverişli arazi­lerin daha da genişletilebileceğini göster­miştir. Kentin önde gelen banliyöleri Haora, Baranagar, South Dum Dum, Güney Banliyösü Alanı (Behala) ve Garden Re- ach’tir. Kent nüfusunun üçte biri gecekon­du mahallelerinde yaşar. Kalküta’da astropik bir iklim egemendir. Yıllık ortalaması 1.626 mm olan yağışların büyük bölümünü yaz musonları getirir.

Kalküta dünyada en çok jüt işlenen kent­tir. Gıda maddeleri, çorap, ayakkabı, doku­ma, demir ve çelik eşya üretimi de önem taşır. Batı Bengal ve çevre eyaletlerdeki maden ocakları, çay plantasyonları ve sana­yi kuruluşlarının yönetim ve finans işleri de Kalküta’dan yürütülür. Kentin limanından yurtdışına sevk edilen başlıca ürünler ham çelik, pik demir, kömür, makine parçaları, jüt çuval, şeker ve çaydır. Kent aynı zamanda çok sayıdaki yabancı banka şube­si, ticaret odası ve hisse senedi borsasıyla Hindistan’ın doğu kesiminin finans merke­zidir.

20. yüzyılda kentin görünümü büyük ölçü­de değişmiştir. Bir zamanlar görkemli mali­kânelerin bulunduğu merkezdeki eski Çavringhi semtine işyerleri egemen olmuştur. Kentin başlıca dinlenme yerlerinden biri olan Meydan, ırmak kıyısında yaklaşık 500 hektarlık bir alanı kaplar; önemli spor karşılaşmaları burada yapılır. Kentin mimarisinde. Batı ve Doğu etkileri iç içedir. Genellikle en güzel yapısı sayılan Victoria Memorial, klasik Batı ve Babürlü üslupları­nın bir karışımıdır. Kentteki öteki yapılar ise İngiliz, Dor-Helen, gotik, İtalyan ve Magrip mimarlıklarının daha saf örnekle­ridir.

Önemli bir eğitim ve kültür merkezi olan Kalküta Bengalce, İngilizce, Hintçe ve Ur­du dili konuşan kozmopolit bir nüfusa öğrenim olanağı sağlar. Başlıca yükseköğ­retim kurumlan Kalküta, Cadavpur ve Rabindra Bharati üniversiteleridir. İstatis­tik, doğa bilimleri, halk sağlığı ve benzeri konularda uzmanlaşmış araştırma kurumla­rı da vardır. Ülkenin en eski müzesi olan Hint Müzesi özellikle arkeoloji ve eski para bölümleriyle dikkati çeker. Öteki müzeler­de de arkeolojik ve tarihsel buluntular, halk sanatı örnekleri ve daha başka sanat ürünle­rinden oluşan çeşitli koleksiyonlar sergile­nir. Ulusal Kütüphane, Bengal Asya Der­neği, Bengal Edebiyat Derneği ve Kalküta Üniversitesi’nde değerli kitap koleksiyonla­rı vardır.

Kalküta’da caddeler genellikle dar ve ba­kımsızdır. Motorlu taşıtlarla ulaşım yakın bir geçmişe dayanır. Hindistan’ın ilk metro­sunun yapımına 1973’te Kalküta’da başlan­mıştır. Ulusal kara ve demir yolları Kalküta’yı öteki kentlere bağlar. Sealdah ve Haora istasyonlarında birkaç demiryolu hattı kesişir. Hava ulaşımı Dum Dum Uluslararası Havalimanı’ndan yapılır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER