Bilgi Zamanı

Kalkınma Bankası Nedir

Kalkınma Bankası Nedir
10 Ağustos 2013 - 12:18 'de eklendi ve 2428 kez görüntülendi.

Kalkınma Bankası Nedir, Kalkınma Bankası Hakkında Bilgi

Kalkınma bankası, azgelişmiş bölgeler­de, üretken yatırımların geliştirilmesine yö­nelik teknik yardımla birlikte orta ve uzun vadeli sermaye sağlamak amacıyla ulusal ya da bölgesel düzeyde oluşturulan mali kurum.

Kalkınma bankalarının sayısı 1950’lerden sonra Uluslararası İmar ve Gelişme Bankası (Dünya Bankası) ile bağlı kuruluşların da desteğiyle hızla arttı. Büyük bölgesel kal­kınma bankaları arasında 1959’da kurulan Amerika Kıtası Kalkınma Bankası, 1966’da kurulan Asya Kalkınma Bankası ve 1964’te kurulan Afrika Kalkınma Bankası sayılabi­lir.

Kalkınma bankaları belirli ulusal ya da bölgesel projelerin gerçekleştirilmesi ama­cıyla özel ya da kamu kuruluşlarına borç verebilir ya da başka mali kurumlarla birlikte destek sağlayabilir. Bu bankaların temel etkinliklerinden biri de özel sektörün yatırım olanaklarının geliştirilmesidir. Kal­kınma bankalarının çoğunun sanayi sektö­rüne yönelik etkinlikte bulunmasına karşın bazıları tarım sektörüyle de ilgilenir.

Kalkınma bankaları, sermaye piyasalarının gelişmemiş olmasının ve ticari bankaların uzun vadeli finansman sağlamaktaki istek­sizliğinin doğurduğu boşluğu doldurur. Devlet bu tür bankaları kendisi kurarak işletebileceği gibi, özel sektörce kurulanlara da önemli sermaye desteği sağlar. Kalkınma bankalarınca sağlanan finansmanın biçimi (öz sermayeye katılma ya da kredi) ve maliyeti bu bankaların sermaye maliyeti ile elde ettikleri kârın ve dağıttıkları kâr payı­nın düzeyine bağlıdır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER