Bilgi Zamanı

Kalıtsal Hastalıklar Nelerdir

Kalıtsal Hastalıklar Nelerdir
19 Mayıs 2014 - 13:52 'de eklendi ve 869 kez görüntülendi.

Genetik hastalıklar nelerdir, kalıtsal hastalıklar açıklaması kısaca bilgi vereceğiz.

Kalıtsal hastalıklar veya diğer adıyla genetik hastalıklar kişinin geçmiş soyunda görülen ve dna aracılığıyla kuşaktan kuşağa aktarılarak devam ettirilen gen bozukluğu sonucu meydana gelen hastalıklardır. Kalıtsal hastalıklar kişi DNA yapısını anne ve babasından aldığı için diğer kuşaklara da geçer. Çünkü kişinin anne babası da aynı hastalığı kendilerinden bir önceki büyüklerinden almışlardır. Bununla birlikte kalıtsal hastalıkların bir diğer nedeni de akraba evlilikleridir. Akrabalar birbirleriyle aynı genleri taşıdıkları için iki genin birleşmesi sonucunda ortaya bozuk bir gen çıkması mümkünüdür. Çünkü genetikte birbirine zıt genlerin daha sağlıklı bireyler oluşturacağı kuralı etkindir. Kalıtsal hastalıklar bu şekilde kuşaktan kuşağa taşınır ve genlerindeki sorunlar düzeltilmediği müddetçe de bu taşınma devam eder. Şimdi birtakım kalıtsal hastalıklardan örnekler vereceğiz.

Renk körlüğü: Kırmızı, sarı ve yeşil renklerinin ayırt edilmesiyle birlikte diğer bazı renklerin de birbirine karıştırılması hastalığıdır.

Anemi: Genellikle akraba evlilikleriyle birlikte görülen bu hastalıkta çocuğun kan hücrelerinin yetersiz kaldığı tespit edilmiştir.

Albino: Çevremizde bazen görebileceğimiz deri hücrelerimizle alakalı bir hastalıktır. Deride renk pigmenti eksikliğinden dolayı deri renginin beyaz olmasından kaynaklanır.

Down Sendromu: Çocuklarda gen bozukluğundan kaynaklanan zeka geriliği veya yavaş ilerleme şeklinde görülen hastalıktır. Kromozom eksikliğinden kaynaklanır.

Altı parmaklılık: Çocuktan çocuğa geçen bu hastalıkta kişinin bir veya iki elindeki parmaklarının sayısı altıdır.

Hemofili: Kan pıhtılaşmasında yaşanan bir sorundur. Kanda pıhtılaşmayı sağlayan proteinler üretilemediği için bir kanama durumunda kişinin kanı kurumadığı için sürekli akmakta ve kişi kansızlıkla karşı karşıya kalabilmektedir.

genetik-hastaliklar-nelerdir-genetik-ve-kalitsal-hastaliklar-hangileridir-300x200

Akraba Evliliği Hastalıkları Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER