Bilgi Zamanı

Kaliko Nedir

Kaliko Nedir
18 Ağustos 2013 - 13:00 'de eklendi ve 1089 kez görüntülendi.

Kaliko Nedir, Kaliko Hakkında Bilgi

Kaliko, düz ya da çizgili olarak dokunmuş, tek ya da çok renkli basit baskı desenleri olan saf pamuklu kumaş. En geç 11. yüzyılda Hindistan’ın Kojikod (eskiden Kalikut) kentinde dokunmaya başlamış, 17. ve 18. yüzyıllarda Hindistan’la ingiltere ara­sındaki ticaretin önemli bir öğesi olmuştur.

12. yüzyılda Hintli yazar Hemaçandra’nın sözünü ettiği çhimpa, Lotus desenli (çha- panti) kaliko dokumalardı. Günümüze ula­şabilen en eski (15. yy) kaliko parçaları ise Hindistan’da değil, el-Fustat’ta (Eski Kahi­re) bulundu. Kumaşın desen basılmayacak bölümleri boya tutmayan bir maddeyle kaplandıktan sonra desenin basıldığı bu örnekler Gucerat’ta üretilmişti. Babürlü döneminin başlıca üretim merkezleri Guce­rat’ta, Racasthan’da ve Madhya Pradesh’in Handeş bölgesindeki Burhanpur’daydı. Ah- medâbad’da ise daha ucuz baskı desenli pamuklu dokuma üretiliyordu.

İhracata yönelik ürünlerde desenler ya­bancıların beğenilerine göre belirlenirken, yerel tüketim için yapılanlarda daha basit desenler kullanılıyordu; bunlarda küçük çiçekler, çam kozalakları, geometrik örge­ler ve damalı dokumalar gözdeydi. Doku­mayı zenginleştirmek için bazen sim katılı­yordu. Kaliko İngiltere’de bir ölçüde elbise­lik kumaş, ama daha çok duvar ve yatak örtüsü olarak, Hindistan’da ise hemen he­men yalnız giysi yapımında kullanılıyordu. Hintli kadın giysisinin temel öğesini oluştu­ran sariler çoğunlukla baskılıydı.

Dokuma, atkı ipliği çözgü ipliğinin bir altından, bir üstünden geçirilerek yapılır. Kaliko genellikle pamuk lifinin doğal ren­ginde dokunur. Büyük miktarlarda kaliko daha sonra beyazlatılır, boyanır ve üzerleri­ne her türlü ev ya da giyim eşyasına uygun düşecek baskılar yapılır. Genellikle biri zemin, öteki desenin rengi olmak üzere iki renk kullanılır. Parça kumaşa düz zemin rengi verildikten sonra, döner bir silindirle desen basılır. Kumaşın inceliği ve kalitesi kullanım amacına göre değişir; çok güzel, saydam örneklerden, dayanıklı, kalın doku­malara kadar sonsuz çeşitlilikte kaliko vardır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER