Bilgi Zamanı

Kağnı Ne Demek

Kağnı Ne Demek
23 Ağustos 2013 - 12:05 'de eklendi ve 2243 kez görüntülendi.

Kağnı Ne Demek, Kağnı Hakkında Bilgi

Kağnı, öküz arabasi olarak da bilinir, tek parça ahşaptan yapılmış iki tekerleği bulu­nan ve dingili tekerleklerle birlikte dönen ilkel araba. Daha çok kırsal kesime özgü bir taşıt olmakla birlikte, savaşlarda topların çekilmesinde ve cephane taşınmasında da kullanılmıştır. Fransız Devrimi sırasında mahkûmlar giyotine kağnıyla götürülürdü.

Türklerin Orta Asya’dan beri kullandıklan ve “kangh”, “kanlı” gibi adlarla andıkları kağnı, Anadolu’da motorlu taşıtların yaygın olmadığı kırsal alanlarda günümüzde de kullanılmaktadır. Anadolu’nun birçok ye­rinde az çok farklı adlarla anılan üç bölüm­den oluşur: Tekerleklerle dingil, boyundu­ruk ve ok.

Genellikle 80 cm çapında olan tekerleklerin ortasındaki köşeli deliklere geçirilen 2 m uzunluğundaki dingil, teker­leklerle birlikte döner. Her iki tekerlekte dingilin aşınma etkisiyle çıkmasını önleyen destekler bulunur. Boyunduruk, kağnıya koşulan her iki öküzün boynunun üzerine konan ağaçtır. Arabaya koşulan hayvanla- nn yürümelerini ve arabayı çekmelerini sağlar. Boyunduruk bir kayışîa kağnıya bağlanır. Dingil üzerinde boydan boya uza­tılan yan ağaçlara ok denir. Yörelere göre farklılık göstermekle birlikte okun uzunluğu genellikle 4 m olur.

Kağnının yük konacak bölümü okların üstüne konan kalın ve enli tahtalarla oluşturulur. Taşınacak yük sap, ot, saman gibi korumayı gerektiren şeylerse, kağnı üzerine “çeten” yerleştirilir. Çe­ten, altı kağnı çevresi kadar, üst yanı daha geniş, ince söğüt dallarından örülmüş ve gerektiği zaman kullanılan eklerdendir. Boyunduruğun oklara bağlandığı yerde, kağnı durduğunda yükün hayvanın boynuna binmemesi amacıyla dikilen “dayak” bulu­nur. Zincirle kağnı okuna bağlı olan dayak, hareket halindeyken ucu yerde, zincire bağlı olarak sürüklenir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER