Bilgi Zamanı

Kaduna Nerede

Kaduna Nerede
23 Ağustos 2013 - 10:14 'de eklendi ve 1205 kez görüntülendi.

Kaduna Nerede, Kaduna Neresidir

Kaduna, Nijerya’nın ortakuzey kesiminde eyalet. Savanlardan oluşan 45.600 km2’lik bir alanı kaplar. Geleneksel Zaria emirliği ile Jemaa kentini içine alır. Güney kesimi­nin büyük bölümü, köle avcılığı sırasında zarar görmüştür. Zaria yöresinde surlarla çevrili pek çok yerleşme vardır. Eyalette aralarında Müslüman olmayanların da bu­lunduğu 30 kadar etnik topluluk yaşar; bunların içinde en kalabalık grup Gbarilerdir.

Eyaletin doğal bitki örtüsü savanlardan olu­şur. Kaduna’da yetiştirilen pamuk ve yer­fıstığı ihraç edilir. Öteki ticari ürünler olan karite meyvesi, zencefil, biber, soğan, soyafasulyesi, fadama adlı taşkın ovalarında yetiştirilen sebze ve şekerkamışından elde edilen arıtılmamış şeker de ülkenin öteki kesimlerine kamyonlarla sevk edilir.

Bir sigara fabrikası bulunan Zaria’da tütün de önemli bir ticari üründür. Başlıca geçim­lik ürünler kocadan ve darıdır; ayrıca Kadu­na kentinde, kocadarının mayalı içki yapı­mında kullanıldığı bir fabrika vardır. Sığır, keçi, tavuk, beçtavuğu ve koyun yetiştirilen ilde bir başka ekonomik uğraş ihracata yönelik deri tabaklamadır.

Eyalet merkezi Kaduna kenti, Nijerya’nın en büyük tekstil merkezidir. Ayrıca bir petrol rafinerisi, otomobil montaj fabrikası, bir çelik haddehanesi, çimento fabrikası ile metal, plastik ve seramik eşya üreten fabri­kalar yer alır. Warri’den gelen yaklaşık 600 km uzunluğundaki petrol boru hattı kente enerji sağlar. Bir başka sanayi merkezi de eyaletin en büyük kenti olan Zaria’dır. Kentte tütün ve çiğit işlenir; dokuma, bisiklet imal edilir; ayrıca basımevleri vardır. Pamuklu dokumacılık ve yöre­de yetişen indigo (çivit) ile yapılan boyamacılık, deri işleme, rafya örücülüğü ve özellikle Gbariler arasında yaygın olan ça­nak çömlek yapımı gibi geleneksel el sanat­ları da ekonomideki önemini korumaktadır. Eyaletin güney kesiminde, Jos Platosunun batı sınırındaki Kafanchan yakınlarında ka­lay ve tantalit madenleri işletilir.

Zaria’da Ahmadu Bello Üniversitesi’yle (1962) tarım, hayvancılık ve eğitim enstitü­leri yer alır. Kaduna’da çeşitli alanlarda uzmanlık eğitimi sağlayan tıp okulları ile enstitüleri bulunur. Arkeoloji ve etnografya alanlarında uzmanlaşmış Ulusal Müze de (1975) burada yer alır. Kafanchan kenti de bir yükseköğretim merkezidir.

Kaduna ve Zaria kentleri önemli demiryo­lu merkezleridir. Güneyde Lagos ve Port Harcourt’tan başlayan hatlar bu iki kentten geçerek kuzey ve doğudaki Kaura Namoda, Jos ve Nguru’ya ulaşır. Bir başka demiryolu kavşağı olan Kafanchan’dan ise kuzeydoğu­daki Maiduguri ile güneydeki Port Har­court’tan gelen ana hatlar geçer. Kaduna ve Zaria kentleri ise karayolu ulaşımında mer­kez durumundadır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER