Bilgi Zamanı

Kadın Öğretmen Sayısında Artış Var

Kadın Öğretmen Sayısında Artış Var
28 Haziran 2014 - 10:01 'de eklendi ve 555 kez görüntülendi.

Öğretmenlerin İtibarı Azalıyor mu, Kadın Öğretmen Sayısında Artış Var

Merkezi Paris’te bulunan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından yapılan bir araştırmaya göre görevlerini severek yapan öğretmenlerin birçoğu kendilerine gereken itibarın gösterilmediğini düşünüyor.

34 ülkeden, 107 bin öğretmen üzerinde yapılan araştırmada Türkiye yer almadı. Bu araştırmaya göre

10 öğretmenden 9’unun mesleki tatmin sağlıyor ve 8’i görevin severek ve pişmanlık duymadan yapıyor. Mesleğe saygı duyulduğunu savunan öğretmenler genellikle gelişmiş ülkelerde yaşıyor. Öğretmenlerin büyük kısmı ekip çalışmasından uzak ve bireysel çalışmayı tercih ediyor ve pek azı çalışırken gözlemde bulunuyor.

Kadın Öğretmenlerin Sayısı Artıyor

Tüm öğretmenler içerisinde kadın öğretmenlerin oranı yüzde 68. Yöneticilerin ise yüzde 51’i erkek. 34 ülkeye bakıldığında öğretmenlerin yaş ortalaması43.

Ülkelere göre öğretmenlerin çalışma saatlerinde de farklılıklar var. Bu araştırmaya katılan öğretmenler haftada ortalama 38 saat çalışmakta. Bu rakam Şili ve İtalya’da 29, Japonya’da ise 54. Öğretmenler çalışma saatlerinin büyük bölümünü öğretim faaliyetine ayırıyor. Norveç’te bir öğretmen haftalık ortalama 15 saat çalışırken, ABD’deki bir öğretmen haftada 27 saat öğretim yapıyor.

Kadın Öğretmenlerin Sayısı Ne Kadar Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER