Bilgi Zamanı

Kadeş Antlaşması Nedir

Kadeş Antlaşması Nedir
29 Temmuz 2013 - 12:20 'de eklendi ve 1355 kez görüntülendi.

Kadeş Antlaşması Nedir, Kadeş Antlaşması Hakkında Kısaca Bilgi

Kadeş Antlaşması, Mısır firavunu II. Ramses’le Hitit kralı III. Hattuşili arasında imzalanan antlaşma (İÖ 1270). MÖ 1286’daki Kadeş Savaşı’nın ertesinde Hitit ve Mısır devletleri, Asur Krallığı’nın yarattığı ortak tehlike karşısında yeniden diplomatik ilişki kurdular. Mısır firavunu II.   Ramses Hititlere armağanlar göndererek ilk dostluk girişiminde bulundu. Hititlere bağlı Mitanni Krallığı’nın Asurlarca ilhak edilmesi de iki devleti yakınlaştıran bir gelişme oldu.

Sonunda Hitit kralı III. Hattuşili’yle II. Ramses arasında Kadeş Antlaşması imzalandı. Antlaşmaya göre taraflar, karşılıklı olarak birbirlerinin ege­menlik haklarına saygı gösterecek, Suriye’yi iki ülke arasında bölüştüren ortak sınırın güvenliğini ve Suriye’nin savunmasını bir­likte sağlayacak, dostluğu sonsuza değin koruyacak ve düşman saldırılarında ortak hareket edeceklerdi. Kuzey Suriye Hitit, Filistin ve Güney Suriye ise Mısır toprakla­rına katılacak, tutsaklar ve kaçaklar isteğe bağlı olarak koşulsuz geri verilecekti. Ant­laşmanın sürekliliğini sağlamak amacıyla da III.   Hattuşili’nin kızı II. Ramses’le evlendi­rildi.

Akad ve Mısır dillerinde hazırlanan antlaş­ma metninin bir yüzünde III. Hattuşili’nin, öbür yüzünde de karısı Puduhepa’nın dam­ga mühürlerini taşıyan Akadca nüshasının kil bir tabletteki kopyası Boğazköy arşivle­rinde bulunmuştur. Kadeş Savaşı’nın tarihi­ni İÖ 1299 olarak belirleyen bazı kaynaklara göre Kadeş Antlaşması gene 16 yıl sonra İÖ 1283’te imzalanmıştır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER