Bilgi Zamanı

Kabotaj Kanunu Nedir

Kabotaj Kanunu Nedir
15 Şubat 2015 - 11:18 'de eklendi ve 1582 kez görüntülendi.

Kabotaj kanunu ne demek, kabotaj kanunu maddeleri, kabotaj kanununun sonuçları konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Kabotaj, herhangi bir devletin kendi limanları arasında deniz ticareti kapsamından tanıdığı ayrıcalıklardır. Böylece bu ayrıcalıklar sayesinde yurttaşlar karlı çıkacaklar ve milli ekonomi de bu durumdan fazlasıyla katkı sağlayacaktır. Bu nedenle devletler de bandıralı olan gemilere kabotaj yasağı koymayı çözüm olarak görmüşlerdir.

Mustafa Kemal Atatürk, diğer ülkelere verilen imtiyazları ve ayrıcalıkları kaldırmak amacıyla kabotaj kanununu çıkarmıştır. İlk olarak diğer ülkelere tanınan kabotaj ayrıcalığı, Lozan Sulh Antlaşması ile yani 1923 yılında feshedilmiştir. Kabotaj kanunu, 20 Nisan 1926 yılında meclis tarafından kabul edilerek 1 Temmuz 1926 yılında da uygulamaya konulmuştur.

Kabotaj kanununa göre, 

Göllerde, Marmara Denizi’nde, boğazlarda ve tüm kara sularında; makine, yelken ve kürekli araçlar bulundurma ve bu araçlarla yolcu ve yük taşıma hakkı Türklere tanınmıştır. Bununla birlikte sayılan yerlerde dalgıçlık, rehberlik, kaptanlık, çarkçılık ve tayfalık gibi işleri Türk vatandaşların yapacağı vurgulandı.

Kabotaj Kanunu’nun Önemi, Kabotaj Kanunu’nun Önemi ve Hakkında Kısaca Bilgi Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER