Bilgi Zamanı

Kabine Değişikliğinde Beklenen İsimler Gidici

Kabine Değişikliğinde Beklenen İsimler Gidici
03 Ocak 2013 - 16:17 'de eklendi ve 2457 kez görüntülendi.

kabine

Son yasama döneminin 2. yılı olması sebebiyle kabine değişikliklerinin bu yaz yapılması bekleniyor. Kabinede gidecek isimlerin başında ise kulislerde dillendirilenlere göre Ömer DİNÇER ve Recep AKDAĞ yer alıyor. Kimi otoritelerce bu isimlere ek olarak 2 isim daha zikrediliyor ancak kamuoyu yoklamasını da baz alırsak, söz konusu bu isimlerin yerlerine başka isimlerin gelmesi kuvvetle muhtemel.

Gidecek isimlerin başında Milli Eğitim Bakanı Ömer DİNÇER geliyor. Sistem adamı olarak seçilen ve geldikten sonra eğitimde ciddi reformlar yapan bakan DİNÇER, misyonunu tamamlamış biri olarak farklı bir bakanlığa sevkedilecek. Özellikle öğretmen camiasının neredeyse tamamının memnun olmadığı Dinçer, 4+4+4 eğitim sisteminin oturtulması için oldukça fazla çaba sarfetti. Yine bu sistemin getirdiği kimi çıkmazlara radikal kararlarla çözüm buldu ve bu davranışı sebebiyle birçok çalışanının tepkisiyle karşılaştı. Bir önceki SGK, bakanlığı döneminde de benzer reformlara imza atan Bakan, tam bir bürokrasi adamı olarak lanse ediliyor. Hükümet, Dinçer’in yerine yeni bir ismi getirerek belirli bir kitle tarafından kendilerine karşı oluşturulmuş kin duvarını yıkmayı; bu kitlenin gönlünü yeniden almayı hedefliyor. Cumhuriyet döneminin en köklü reformlarından biri olarak görülen 4+4+4 eğitim sistemini ufak tefek pürüzler dışında yerleştirmeyi başaran ve hâlâ çalışmalarını sürdüren Bakan Dinçer, sanıldığı gibi “Mevcut iktidarın antipatisini kazanmış” değil; tam tersine böylesine önemli bir reformun komutanı olmasından dolayı sempatisini kazanmış durumda. Kamuoyunda, oluşturulan ve iktidar yanlılarının da benimsemiş gibi göründüğü bu “antipatik görünüm” siyasi amaçlı.

Değiştirilmesi en güçlü adaylardan bir diğeri ise Sağlık Bakanı Recep AKDAĞ. Yaklaşık 10 yıldır Sağlık Bakanlığı görevinde bulunan ve tıpkı Ömer DİNÇER gibi sayısız reformlara imza atan AKDAĞ da misyonunu tamamladığı düşünülüyor. Koltuğu yeni bir yüze teslim ederek, “değişime açığız” mesajı verecek olan AKP hükümetinin, koltuğu kime emanet edeceği ise merak konusu. Kabine değişikliklerine yönelik izlenimleri önümüzdeki günlerde edinmeye başlayacağımızı sanıyorum.

bilgizamani.net

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • meriç ;

    Ben de bu bakanların artık değişmesi gerektiğini düşünüyorum. Miyadını doldurdular daha yenilikçi bakanlar görmek istiyoruz

    03 Ocak 2013 17:08