Bilgi Zamanı

Josephine Baker Kimdir

Josephine Baker Kimdir
25 Temmuz 2013 - 12:42 'de eklendi ve 1132 kez görüntülendi.

Josephine Baker Kimdir, Josephine Baker Eserleri, Josephine Baker Hayatı Hakkında Bilgi

Josephine Baker (d. 3 Haziran 1906, St. Louis, Montana, ABD – ö. 12 Nisan 1975, Paris), 1920’lerde Paris’te fırtınalar estiren ve Siyah Amerika kültürünün güzellik ve canlılığının simgesi haline gelen kadın dans­çı ve şarkıcı.

Baker, sonradan kendisini üne kavuşturan görkemli gösterilere daha çocukken eğilim duymaya başladı. Genç yaşta dansçı oldu ve 16’sında Philadelphiah bir dans topluluğu ile turneye çıktı. 1923’te Boston’daki bir gösteriye figüran olarak katıldıktan sonra,

 New York’a giderek Broadvvay’de Chocolate Dandies (Çikolata Züppeler) gösterisin­de ve Harlem Plantation Club’da varyeteye çıkarak ün kazanmaya başladı. 1925’te Pa­ris’e gitti. Theâtre des Champs-Elysees’de La Revue negre’de (Siyah Revü) dans etti ve Fransa’ya le jazz hot’u (sıcak caz) tanıttı. Meslek yaşamını Paris’te sürdüren Baker, 1937’de Fransız yurttaşı oldu. Profesyonel olarak ilk kez 1930’da şarkı söyledi; dört yıl sonra şarkıcı olarak beyazperdede gözüktü ve bir komik operada başrolü oynadı. II. Dünya Savaşı öncesinde birkaç  filmde daha rol aldı.

Fransa’daki Alman işgali sırasında Kızıl­haç ve Direniş hareketiyle işbirliği yapan Baker Özgür Fransa kuvvetlerinin bir üyesi olarak Afrika ve Ortadoğu’daki birlikleri eğlendirmede görev aldı. Resistance rozeti­nin yanı sıra Croix de Guerre ve Legion d’Honneur nişanlarıyla ödüllendirildi. Sa­vaştan sonra zamanının büyük bölümünü Fransa’nın güneybatısındaki Les Milandes adlı malikânede geçirdi ve “bir kardeşlik denemesi”, “gökkuşağı ailesi” olarak ta­nımladığı amaçla 1950’de çeşitli milliyet­lerden bebekleri evlat edinmeye başladı. Les Milandes’a kaynak sağlayabilmek için 1956’da yeniden sahneye dönmek zorunda kaldı ve 1959’da Paris revüsünde başoyuncu oldu. 1960’larda insan haklan gösterilerine katılmak üzere birkaç kez ABD’ye gitti; 1973’te New York sahnelerine görkemli bir dönüş yaptı.

1949’da yayımlanan, Les Memoires de Josephine Baker (Josephine Baker’m Anıla- n) dışında, Steven Papich’in Remembering Josephine Baker (1976; Josephine Baker’ın Anısına) adlı yaşamöyküsü kitabı vardır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER