Bilgi Zamanı

Joseph Henry Hayatı

Joseph Henry Hayatı
07 Temmuz 2013 - 12:46 'de eklendi ve 1757 kez görüntülendi.

Joseph Henry Hayatı, Joseph Henry Kimdir, Joseph Henry Hakkında Bilgi

Henry, Joseph (d. 17 Aralık 1797, Albany, New York – ö. 13 Mayıs 1878, Washington, D.C., ABD), elektriğe ilişkin birçok önemli ilkeyi, bu arada temel önemdeki özindükle­me olgusunu bulan ABD’li bilim adamı. Telgrafın geliştirilmesinde Samuel F. B. Morse’a yardımcı olmuştur.

1829’da New York’taki Albany Akademi­sinde elektromıknatıslar üzerinde çalışır­ken bunların tasarımında önemli gelişmeler sağladı. Demir çekirdeği yalıtmak yerine, sargılarda yalıtılmış tel kullanarak çekirdek üzerine çok sayıda sarım yerleştirmeyi ve böylece güçlü mıknatıslar elde etmeyi başar­dı. Yale College için yaptığı elektromıknatıs 946 kg kaldırarak o gün için bir dünya rekoru kırdı. Bu çalışmaları sırasında özin­dükleme ilkesini bulan (1832) Henry, bun­dan üç yıl sonra da ilk elektrik motorunun tasarımını ve yapımını gerçekleştirdi.

Konuyla ilgili ilk yayını yaptığı için, elek- tromagnetik indüklemeyi (magnetizmanın elektriğe dönüştürülmesi süreci) Michael Faraday’m bulduğu kabul edilir; ama Henry bu olguyu 1830’da gözlemişti.

Henry 1831’de kendi tasarımı olan bir telgraf aygıtını gerçekleştirdi ve 1,6 km uzaklıktaki iki yer arasında başarıyla çalış­tırdı. 1832’de New Jersey College’da (sonra­dan Princeton Üniversitesi) doğa felsefesi profesörü olan Henry araştırmalarını sür­dürdü ve transformatörün çalışmasına iliş­kin yasaları ortaya koydu. Elektrik akımının uzaktan indüklenebildiğini buldu ve güçlü bir elektrik boşalmasının etkisiyle 13 km ötedeki bir iğneyi mıknatıslamayı başardı. Bu deney radyo dalgalarının uzak mesafele-‘ re gönderilmesinin ilk uygulaması sayılabi­lir. Henry ayrıca, termogalvanometre (ısı algılama aygıtı) kullanarak Güneş lekeleri­nin Güneş yüzeyine oranla daha az ısı yaydığını belirledi.

Henry 1846’da Washington, D.C.’deki Smithsonian Institution’m ilk sekreteri ol­du. Bu kuruluşta gönüllü bir meteoroloji gözlemcileri ekibi oluşturdu. Bu çalışmala­rın başarısı ABD Meteoroloji Dairesi’nin kuruluşunda önemli bir etmen oldu. Ameri­kan İç Savaşı sırasında Lincoln’ın önde gelen teknik danışmanlarından biri olan Henry, Ulusal Bilimler Akademisi’nin ku­ruluşunda önemli rol oynadı ve bu kurulu­şun başkanlığında bulundu. Elektriksel in­düktans birimi, Henry’nin onuruna, 1893’te henry olarak adlandırıldı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER