Gündeme Farklı Bakış - 2013 Mersin

-
Sponsorlu bağlantılar

John Cabot Kimdir

Sponsorlu bağlantılar

John Cabot Kimdir, John Cabot Hayatı Hakkında Bilgi

John Cabot, İtalyanca giovanni caboto (d. y. 1450, Cenova ? – ö. y. 1499), 1497-98’deki araştırma gezileriyle, İngilizle­rin Kanada üzerindeki hak iddialanna ze­min hazırlayan denizci ve kâşif. Yaşamına ve gezilerine ilişkin ayrıntılar, bugün bile tarihçiler ve haritacılar arasında tartışma konusudur.

1461’de ya da daha önce Venedik’e gitti; 1476’da Venedik yurttaşı oldu. Burada bir ticaret şirketinde çalışırken, Akdeniz’in do­ğu kıyılarına yolculuk yaptı ve Batı ile Doğu arasında önemli bir ticaret merkezi olan Mekke’yi ziyaret etti. Denizcilikte giderek ustalaşan Cabot, Kolomb’dan bağımsız ola­rak, sürekli batıya gidildiğinde Asya’ya ulaşılabileceğini düşünüyordu.

Yaklaşık 1484’te ailesiyle birlikte Londra’ ya yerleşti. Bundan sonraki 10 yıl içinde nerede olduğu ve neler yaptığı tam bilinme­mekle birlikte, Atlas Okyanusunu aşmak için Londra, Lizbon ve Sevilla’da destek aradığı sanılmaktadır.

5 Mart 1496’da İngiltere kralı VII. Henry, yazılı bir belgeyle, Cabot ve oğullarına bilinmeyen ülkeleri keşfetmek için yolculuk yapma, orada elde ettikleri malları Bristol limanından İngiltere’ye getirme ve burada kuracakları her türlü ticaret işiyle, getirdik­leri malların tekelini ellerinde tutma yetkisi verdi. Kolomb’un İspanya adına yaptığı keşifler, İngilizleri de harekete geçirdi ve Bristollü tüccarların Cabot’u desteklemesini sağladı.

1496’da tek bir gemiyle Bristol’dan yola çıkan Cabot, yiyecek yetersizliği, kötü hava koşulları ve tayfasıyla arasındaki anlaşmaz­lıklar yüzünden geri dönmek zorunda kaldı. Mayıs 1497’de “Matthew” adlı küçük bir gemi ve 18 kişilik tayfasıyla gene Bristol’ dan yola çıktı, irlanda’nın çevresinden dola­şarak kuzeye ve ardından batıya yöneldi. 24 Haziran sabahı karayla karşılaştı. Karaya çıktığı yer kesin olarak bilinmemekle birlik­te, buranın Kanada’daki Newfoundland’de bulunan Labrador’un güneyi ya da Cape Breton Adası olduğu yolunda değişik görüş­ler vardır. Bölgede insan yaşadığını göste­ren izlere rastladı, ama kimseyi göremedi. İngiltere kralı adına bu topraklara el koya­rak hem İngiliz, hem de Venedik bayrakları­nı dikti. Gemisiyle kıyı boyunca ilerleyerek araştırmasını sürdürdü ve bulduğu çeşitli yerlere, Discovery (Keşif) Burnu, St. John Adası, St. George Burnu, Trinity Adaları ve İngiltere Burnu adlarım verdi. Bu yerle­rin, sırasıyla, bugün Cabot Boğazında yer alan Kuzey Burnu (Cape North), St. Paul Adası, Ray Burnu, St. Pierre ve Miquelon ile Race Burnu olduğu sanılmaktadır.

Asya’nın kuzeydoğu kıyısına ulaştığına inanan Cabot, 6 Ağustos 1497’de Bristol’a geri döndü. Toprağın olağanüstü güzel ve iklimin yumuşak olduğunu, denizde İngilte­re’yi İzlanda’nın balığına bağımlı olmaktan kurtaracak kadar bol balık bulunduğunu bildirdi. Kendisini coşkuyla karşılayanlara, karaya çıktığı yere geri dönme ve oradan daha batıya giderek baharat ve değerli taşların geldiği ülke olduğu sanılan Japon­ya’ya ulaşma düşüncesini açıkladı. 3 Şubat 1498’de ikinci keşif gezisi için yeni bir yetki belgesi aldı.

Cabot’un ikinci yolculuğuna, beş gemi ve 200 tayfayla çıktığı sanılmaktadır. 1498’de yelken açtıktan kısa süre sonra, gemilerden biri hasar gördü ve İrlanda kıyılarına demir atmak zorunda kaldı. Cabot’un yeniden Amerika’ya ulaştığım gösteren bazı kanıtlar olmasına karşın, keşif gemilerinin denizde kaybolduğunu belirten, o çağda yazılmış en az bir kaynak bulunmaktadır.

Kategori: Eğitim


Mersin 2013-2014 |

Copyright © 2013 Bilgi Zamanı
sitemap Reklam Gizlilik Politikası