Bilgi Zamanı

Jinekolojik Muayeneden Korkmak Kötü Sonuçlar Doğurabilir

Jinekolojik Muayeneden Korkmak Kötü Sonuçlar Doğurabilir
01 Mart 2016 - 11:00 'de eklendi ve 717 kez görüntülendi.

Ülkemizde her kadının belirli aralıklar ile jinekolojik muayene yaptırması gerekirken, bazı kadınların hayatında hiç jinekolojok muayene yaptırmadığı ortaya çıkıyor. Kadınların birçoğunun jinekolojik muayene yaptırmaktan korktukları belirtilirken, bazı hastalıklarda teşhis konulması durumunun çok gecikme yaşamasından dolayı büyük sıkınların meydana geldiği kaydediliyor. Peki bu meydana gelen sıkıntılar nelerdir? Jinekolojik muayane korkulacak bir şey midir? Bu haberi sizin için araştırdık ve bulduğumuz sonuçları sizinle paylaşacağız.

Kadınlar üzerinde yaygın olarak bilinen bir hastalık olan yumurtalık kanseri, ancak vücutta çok ilerleme olduktan sonra fark edilebiliyor. Buna sebep olarak ülkemizde her üç kadından birinin jinekolojik muayeneden korktuğu ve çekindiği sebebi gösteriliyor. Özellikle yumurtalık kanserine yakalanmış olan kadınların kanser teşhisi üçüncü evresinde belirlenmiş oluyor. Uzmanlar tarafından verilen tavsiyeler doğrultusunda ise erken teşhis konulması ile kanserin başlamasının bile engellenebileceği belirtiliyor.

Jinekolojik muayene yaptırmak için illaki bir şikayetin olması da gerekmiyor. Öyle ki kadınlarımız şikayetleri olması durumunda bile bu muayaneyi yaptırmıyor. Bu durumun sonucunda ise kötü sonuçlar ile karşılaşabiliyorlar. Bir yılda toplam beş dakikalık bir muayane ile bu durumu engellemek mümkün oluyor. Bazı hastalıklar bu muayane sayesinde başlamadan yok edilebiliyor.

Jinekolojik muayane yaptırmayan kadınların, kentsel kesime oranla kırsal kesimde daha fazla olduğu ortaya çıkıyor. Fakat iki bölgede de olması gereken rakamdan çok daha düşük rakamlar ile karşılaşılıyor. Bu yüzden her yıl ortalama iki bin kadın yumurtalık kanserine yakalanmış ve haberi olmamış oluyor.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER