Bilgi Zamanı

Jim Henson Kimdir

Jim Henson Kimdir
10 Temmuz 2013 - 14:58 'de eklendi ve 1059 kez görüntülendi.

Jim Henson Kimdir, Jim Henson Hakkında Kısaca Bilgi

Jim Henson, asıl adı james maury henson (d. 24 Eylül 1936, Greenville, Mississippi – ö. 16 Mayıs 1990, New York kenti, ABD), ABD’li kuklacı. Çeşitli televizyon dizileri­nin ve sinema filmlerinin kahramanı “Muppet’ların yaratıcısıdır. Muppet adını, İngilizcede ipli kukla karşılığındaki marionette ve el kuklası anlamına gelen puppet sözcük­lerinden türetmiştir. Kendisinin ve yardım­cılarının yarattığı kahramanlar arasında Kurbağa Kermit, Bayan Piggy, Büyük Kuş ve Kurabiye Canavarı gibi tanınmış kukla tipleri vardır.

Mississippi’de doğan Henson’m gençliği, tarım uzmanı olan babasının atandığı, Washington D.C.’nin banliyösü Hyattsville’de ^Maryland) geçti. Maryland Üniversitesi’ne girdiği sıralarda Washington’daki bir televiz­yon istasyonunda kuklacı olarak çalışmaya başladı vş. bu işi öğrenim yaşamı boyunca sürdürdü. “Sam and Friends” (Sam ve Arkadaşları) adlı beş dakikalık televizyon programında aralarında Kermit’in de bu­lunduğu ilk Muppet’larını geliştirdi. Mezun olduktan (1960) sonra yardımcıla­rıyla birlikte televizyon için reklam­lar hazırladı, ayrıca “The Ed Sullivan Shovv” (Ed Sullivan Gösterisi), “The To- night Shovv” (Gece Gösterisi) ve “The Jimmy Dean Shovv” (Jimmy Dean Gösteri­si) gibi televizyon programlarında kısa gös­teriler yaptı. 1969’da, Çocuk Televizyonu Atölyesi’nin programının ardından, Mup- pet’ların oynadığı “Sesame Street”in (Su­sam Sokağı) televizyonda yayımlanmaya başlamasıyla birlikte Henson ve insan özel­likleri taşıyan hayvanları tüm ABD’de ola­ğanüstü bir ün kazandı. İngiltere’de hazırla­nan ve ilk kez 1976’da yayımlanan “Muppet Shovv” adlı program aralarında Türkiye’ nin de bulunduğu 100’den fazla ülkede gösterilerek uluslararası bir izleyici kitlesine ulaştı. Bunu, kısa süre sonra The Muppet Movie (1979; Muppet Filmi), The Great Muppet Caper (1981; Büyük Muppet Soygu­nu) ve The Muppets Take Manhattan (1984; Muppet’lar Manhattan’ı Alıyor) gibi bir dizi sinema filmi izledi. Henson ayrıca “Muppet- “lardan farklı kukla benzeri karakterlerin kullanıldığı canlandırma filmi The Dark Crystal’m (1981; Karanlık Küre) yönetmen­leri arasında yer aldı. 1982’de, üç ayda bir yayımlanan Muppet Magazine adlı çocuk dergisi çıkmaya başladı. Televizyonda sabah kuşağında yayımlanan canlandırma filmi “Jim Henson’s Muppet Babies” (Jim Hen- son’m Muppet Bebekleri) ilk kez 1984’te gösterildi. Bir yıl sonra da kablolu televiz­yon kanallarında “Fraggle Rock” (Küçümen­ler Köyü) adlı programın yayımı başladı.

Henson’ın “Muppet”ları biçimlendirilmiş kauçuk köpüğü, plastik ve değişik kumaş­lardan yapılmıştır. Özel efektlerin kullanıl­dığı bazı film sahneleri dışında, Muppet’ lar ya da el kuklalarıdır ya da Büyük Kuş’ta olduğu gibi, canlandırılan karakterin kılığı­na girmiş insanlardır. El kuklalarında her bir başı ya da kolu bir el çalıştırır; eğer bir kuklada bir baş, iki de kol olması gerekiyor­sa o zaman iki Muppet’çıya gereksinim vardır. Ender durumlarda, karmaşık tiple­meler için üç kuklacı kullanıldığı da olur. Her kuklayı, gene onu oynatan kişi (ya da birinci kişi) seslendirir.

Türkiye’de televizyonda gösterilen “Susam Sokağı” adlı çocuk programı büyük ölçüde “Sesame Street”e dayanır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • musti ;

    Taban puanlar fırlamış düşmek nedir bilmiyor.

    12 Temmuz 2013 15:34