Bilgi Zamanı

Jaguarların Özellikleri

Jaguarların Özellikleri
10 Temmuz 2013 - 4:16 'de eklendi ve 6316 kez görüntülendi.

Bu yazımızda Jaguarlar Nerede Yaşarlar, Jaguarların Özellikleri Hakkında Bilgi vereceğiz.

Jaguar (Panthera onca), Felidae (kedigiller) familyasından yırtıcı memeli türüdür. Familyanın Yenidünya’da yaşayan en iri üyesi olan jaguar genellikle bataklıklarda, cangıllarda ve öbür ormanlık bölgelerde görülür. Doğal yaşama alanı ABD-Meksika sınırından baş­layarak güneye doğru Arjantin’in Patagonya kesimine kadar uzanır. Bu alanın kuzey bölümünde artık tümüyle yok olan bu hayvanlara yalnız Güney Amerika’nın in­sanlardan uzak yörelerinde ve az sayıda rastlanır. Bilinen en geniş jaguar topluluğu Amazon’daki yağmur ormanlarında barın­maktadır. Jaguarlar yakın akrabaları olan aslan ve kaplan gibi kükremeye ek olarak derinden gelen boğuk sesler çıkarır.

Jaguar, parsa benzemekle birlikte daha iri ve ağırdır. Genellikle dişilerden daha büyük olan erkeklerin uzunluğu 50-90 cm’lik kuyruğuyla birlikte 1,7-2,7 m, omuz yüksekliği 0,7-0,8 m ve ağırlığı 100-160 kg arasında değişir.

Kürkleri genellikle turuncu-taba üstüne rozet biçimli siyah beneklerden oluşur. Kuyruğunda düzensiz olarak dağılmış be­nekler vardır. Burnu ve üst dudağı açık kızıl kahverengidir. Rozetlerin ortasındaki siyah noktalar dışında kürkünün deseni parsınkine benzer.

Yalnız yaşayan bir etçil olan jaguar genel­likle geyik, tapir, kapibara, kuş ve balık gibi hayvanlarla beslenir. Sığır, at ve köpek gibi evcil hayvanlar da avları arasındadır. Çare­siz kalmadıkça insanlara saldırmaz. Çevik ve çok hareketli bir hayvan olan jaguar sudan korkmadığı gibi sık sık yıkanmaktan da hoşlanır. Kuzey kesimlerde yıl sonuna doğru çiftleşmekle birlikte, tropik bölgeler­de yaşayan jaguarların belirli bir üreme mevsimi yoktur. Dişiler yaklaşık 100 gün süren gebelik dönemlerinin ardından sayıla­rı 1-4 arasında değişen yavru doğurur. Yavrular, genellikle iki yıl kadar yanların­dan ayrılmayan dişi tarafından büyütülür.

Bazı uzmanlar tarafından Leo onca olarak sınıflandırılan bu etçil türün değişik coğrafi bölgelerde yaşayan birkaç alttürü vardır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER