Bilgi Zamanı

Jack Kerouac Kimdir

Jack Kerouac Kimdir
13 Ağustos 2013 - 12:18 'de eklendi ve 1007 kez görüntülendi.

Jack Kerouac Kimdir, Jack Kerouac Kitapları, Jack Kerouac Hayatı Hakkında Bilgi

Jack Kerouac, asıl adı Jean-louis Kerouac (d. 12 Mart 1922, Lowell, Massachusetts – ö. 21 Ekim 1969, St. Petersburg, Florida, ABD), ABD’li şair ve romancı. Beat hareketine adını verıjıiş, hareketin yoksulluk ve özgürlük ilkesini ilki ve en ünlüsü On the Road (1957; Yolda) olan bir dizi romanında ele almıştır. Fransız asıllı Kanadalı bir ailenin oğluydu. İngilizceyi okulda ikinci dil olarak öğrendi.

II. Dünya Savaşı’nda ruhsal sorunları oldu­ğu gerekçesiyle ABD Deniz Kuvvetleri’nden çıkarılınca ticaret filosunda görev aldı. Bu olaydan sonra ABD ve Meksika’yı dolaşarak demiryolu işçiliğinden, koruculu­ğa kadar pek çok işte çalıştı. 1950’de The Town and The City (Kasaba ve Kent) adlı ilk romanını yayımladı. Romanda klasik romancılığın kurallarına karşı çıkarak o anda içinden geldiği gibi, hiç durmadan ve dönüp düzeltmeden yazmayı öngören yeni bir yöntem geliştirdi; bu yaklaşımıyla da pek çok ünlü yazarı şaşırttı. Üç haftada yazılan On the Road, Kerouac’ın yeni üslubunun ürünüydü.

Hiçbir biçimsel kura­la uymayan kitap yaşamayı, güzellikleri, cazı, seksi, uyuşturucuları, hızı ve gizemcili­ği seven, buna karşılık çalarsaatlerden, tarifelerden, yol haritalarından, ipotekler­den, emekli maaşından ve Amerikan sanayi­sinin bütün nimetlerinden tiksinen bir grup beş parasız gencin, ülkenin çeşitli yerlerine yaptıkları çılgın gezileri konu alıyordu.

On the Road, aralarında Ailen Ginsberg, Gregory Corso, William Burroughs, John Clellon Holmes, Peter Orlovsky, Gary Snyder ve Philip Whalen gibi Beat hareketi­ne önemli katkıları olan yazarların da bulunduğu şairlerin, halk şarkıcılarının, mistiklerin ve çizgi dışı kişiliklerin gizli kültürlerine karşı halkın ilgisinin uyanması­nı sağladı. Kerouac’ın The Dharma Bums (1958; Zen Kaçıkları, 1982), The Subterrane- ans (1958; Yeraltıcılar), Doctor Sax (1959; Doktor Sax), Lonesome Traveler (1960; Yalnız Yolcu) ve Desolation Angels (1965; Harap Melekler) gibi yapıtlarının tümü otobiyografikti. Çoğunun kahramanları ara­sında öbür ünlü Beat yazarlan da yer alıyordu. Kerouac’ın ölümünden sonra ya­yımlanan Visions of Cody (1972; Cody’nin Görüşleri) başlangıçta On the Road’un bir bölümünü oluşturuyordu.

Barry Gifford ve Lavvrence Lee’nin hazırla­dığı Jack’s Book: An Oral Biography (1978; Jack’m Kitabı: Sözel Bir Yaşamöyküsü) arkadaşlarının ve meslektaşlarının Ke­rouac üzerine düşüncelerini içerir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER