Bilgi Zamanı

İzospin Nedir

İzospin Nedir
14 Temmuz 2013 - 12:03 'de eklendi ve 1407 kez görüntülendi.

İzospin Nedir

İzospin, ya da izotop spini olarak da bilinir, birbiriyle ilişkili ve aralarındaki başlıca fark elektrik yüklerinin değeri olan temel parça­cıklardan oluşan ailelerin karakteristik özelliğidir. Benzer parçacıklardan oluşan bu ailele­re izospin çokluları denir; örneğin iki parçacıklı aileler izospin ikilileri, üç parçacıklı aileler izospin üçlüleri vb olarak adlandırılır.

Nötron ve proton (atom çekirdeğini oluş­turan parçacıklar) bir izospin ikilisi oluştu­rur, çünkü bunlar birbirlerinden yalnızca elektrik yükleri ve kimi ikincil önemdeki özellikleri bakımından ayrılır. Bu iki parça­cık, nükleon (çekirdek parçacığı) olarak adlandırılan bir tek parçacığın iki farklı türü (yükleri farklı iki durumu) olarak değerlen­dirilir. Nükleonun izospin değeri 1/2’dir. İzospin değeri, çokluyu oluşturan parçacık sayısından 1 çıkarılıp kalan sayı 2’ye bölüne­rek bulunur.

İzospinin fizikteki temel önemi, parçacık- lann kuvvetli etkileşim olarak adlandırılan sürecin etkisiyle çarpışmalarında ya da bozunmalarında izospinin korunum özelliği göstermesidir. Bir başka deyişle, parçacık­lar yeni bir düzenlemeye girseler ya da başka parçacıklara dönüşseler bile, tek tek izospin değerlerinden özel bir biçimde he­saplanan toplam izospin değeri değişmeden kalır. Bu kural ve izospin seçme kuralları olarak adlandırılan benzeri kurallar fiziğin temel yasalarının anlaşılıp pekiştirilmesi açısından önem taşır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER