Bilgi Zamanı

İzmir Aydın Demiryolu Kimler Tarafından Ne Zaman Yapılmıştır

İzmir Aydın Demiryolu Kimler Tarafından Ne Zaman Yapılmıştır
12 Mart 2014 - 9:50 'de eklendi ve 1445 kez görüntülendi.

İzmir aydın demiryolu hattı ne zaman yapıldı, izmir aydın tren yolu hangi tarihte ne amaçla yapılmıştır?

Anadolu topraklarında açılan ilk tren yolu özelliğine sahip İzmir-Aydın demiryolu hattı Osmanlı Devleti döneminde 23 Eylül 1856 tarihinde İngilizler tarafından hizmete açılmıştır. Zamanın büyük şehirlerinden İzmir ve ona en yakın ve ticaretin en yoğun olduğu Aydın arasında açılan bu ilk tren hattı ülkemizin ilk tren hattıdır. Sultan Abdülhamit tarafından yaptırılmıştır.

Sultan Abdülhamit döneminde Avrupa’da yapılan yenilikler en iyi şekilde takip edilmiş ve bu yeniliklerin pek çoğu Osmanlı topraklarında da uygulanmaya başlamıştır. Bu yeniliklerden en önemlisi ve ülkenin gelişimine en büyük katkıyı sağlayacak hizmetlerden biri de işte bu İzmir Aydın demiryolu hattıdır. Aslında Sultan Abdülhamit ilk demiryolu hattını eski başkentlerden Edirne ve İstanbul arasında yaptırmak istemiş ancak yapılan projelerden demiryolunun sarayın bahçesinden geçecek olması nedeniyle bu proje yerine İzmir Aydın demiryolu yapımını karar verilmiştir.

İzmir ve Aydın şehirleri deniz kıyısında bulunur ve deniz ticaretinin yoğun olarak yapıldığı şehirlerdir. Ticaretin bu denli gelişkin olmasına rağmen iki şehir arasındaki ulaşım olanakları oldukça kısıtlıydı. Bu yapılan tren hattıyla birlikte iki şehir birbirine bağlandı ve böylece insanlar daha rahat ticaret yapmaya başladı. Bu demiryolu projesinin başarıyla sonuçlanıp işletilmeye açılmasının ardından Anadolu topraklarında demiryollarının öneminin farkına varılmış ve daha sonraki yıllarda Edirne-İstanbul, Mudanya-Bursa, Horasan-Sarıkamış ve Hicaz demiryolları yapılarak hizmete açılmıştır.

indir (2)

İzmir Aydın Demiryolu Hattı Ne Zaman Yapılmıştır Yazısı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER