12:04 pm - Pazar Eylül 21, 2014
Sponsorlu bağlantılar

Itri Kimdir Eserleri Nelerdir

Perşembe, 16 Ağustos 2012, 12:24 | Yaşam | 0 Yorum
by admin
Sponsorlu bağlantılar

Itri eski zamanların en büyük bestecisi olarak bilinmekte ve geçmişte önemli bir yere sahiptir.

Itri, birçok müzik tarihçisince, klasik Türk müziğinde Abdül kadir Meragi’yle birlikte en büyük iki besteciden biri sayılır. 1000’i aşkın beste yaptığını yazan kaynaklar varsa da, günümüze iki kar, on üç beste, sekiz ağır semai, beş yürük semai, üç peşrev, bir sazsemisi ve on dini eser olmak üzere, toplam 42 eseri ulaşılabilmiştir. Bunların her biri, türlerinin en mükemmel örneklerindendir. Cami müziğinin en parlak iki eseri olan Bayram Tekbiri ve Salâtı Ümmiye bütün İslam dünyasına yayılmıştır. Naati Mevlana’sı Mevlevî ayinlerinin başında günümüzde de okunmaktadır. Itrî’nin Mevlevî müziğinin şaheserlerinden olan bir başka bestesi de Segâh Mevlevîayini’dir.

ıtri kimdir, ıtrinin eserleri, ıtri

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

Gizlilik ve İletişim

Sitemizde hiçbir şekilde illegal içeriklere yer verilmez. 2013mersin.net sitemizle ilgili olarak telif hakkı iddiasında bulunan kişi ya da kurumlar 2013mersinnet[a]gmail.com   adresine e-posta atabilirler.

Site yazarlarımızdan kaynaklı ihlal içeren yazılar, uyarı yapıldığı sürece derhal kaldırılacaktır. Detay için tıkla >> Gizlilik Politikası

Dost Siteler