Bilgi Zamanı

İtikadname Nedir

İtikadname Nedir
27 Haziran 2013 - 12:30 'de eklendi ve 1246 kez görüntülendi.

İtikadname 

İtikatname, Hıristiyanlıkta bir birey, grup, cemaat, sinod ya da kilise tarafından açıkça ikrar edilmek üzere kaleme alınmış dinsel öğreti belgesi. Amentülere benzemekle birlikte, daha geniş kapsamlı olan itikatnameler özellikle Protestan Reform hareketi­ne bağlı kiliselerde önem taşır.

Ortaçağda kilise resmî bir öğreti bildirimi oluşturmaya girişmedi. İlkçağdan aktarılan (örn. Nikaia [iznik]Amentüsü) ya da ortaçağın başlarında biçimlenen amentüler (örn. Havariler Amentüsü, Athanasios Amentüsü) ayinlerde Hıristiyan inancını ikrar etmek için kullanılıyordu. Öğreti tar­tışmaları sonucunda çeşitli konsiller belirli ilkeler tanımladı. 1439’da yedi kutsama ayini konusunda Ferrara-Floransa Konsili’ nin aldığı karar Hıristiyan öğretisinin önem­li bir bölümüne açıklık getirdi. Buna karşın Katolik öğretisi gene de yazılı kurallara bağlanmadı. Ortaçağdaki heretik hareketler de kapsamlı inanç bildirimleri geliştiremedi.

16. yüzyılda Reform hareketi, öğreti siste­minin ana noktalarını tanımlamayı amaçla­yan belgelerin hazırlanmasına yol açtı. Bu belgelerin çoğu kilise öğretisini açıklamaya yönelikti; bazıları (örn. Luther’in öğreti kılavuzları) başlangıçta başka amaçlarla da kullanılmakla birlikte, kısa sürede iman ölçütü niteliğini kazandı.

Reform döneminin ilk itikatnameleri Luthercilerin 1530 tarihli Augsburg İtikatna- mesi’nin taslağı olarak kaleme alındı. Öteki Protestan kiliseleri, hatta Katoliklerin Trento Konsili (1545-63) bile Lutherci örneği izle­di. Trento Konsili’nin karar ve tüzükleri, 1564 tarihli Professio fidei Tridentina’yla (Trent İnanç Bildirisi) birlikte Katolik öğre­tilerini yazılı kurallara bağladı. Öteki önemli Protestan itikatnameleri ara­sında şunlar sayılabilir: Luthercilerin Schmalkalden Hükümleri (1537), Uyum Belgesi (1577) ve Uyum Kitabı (1580), Helvetia İkatnameleri (1536, 1566), Galya İtikatnamesi (1559), Belçika İtikatnamesi (1561), Heidelberg Kateşizmi (1563), Dort Yasaları (1619), Presbiteryenlerin Westminster İtikatnamesi (1648) ve Ang’likanların Otuz Dokuz Maddesi (1571).

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER