Bilgi Zamanı

İsmail Gülgeç Kimdir

İsmail Gülgeç Kimdir
03 Temmuz 2013 - 10:27 'de eklendi ve 1306 kez görüntülendi.

İsmail Gülgeç Kimdir, İsmail Gülgeç Kitapları, İsmail Gülgeç Karikatürleri

İsmail Gülgeç d. 27 Şubat 1947, Gazian­tep), Türk karikatürcü. Çoğu günlük ya­şamdan alınmış esprilere dayalı, yazılı kari- katürleriyle tanınır.

İzmir’de yetişti. İlkokulu, tutulduğu roma­tizma yüzünden birinci sınıfta terk etti. Uzun süre hastanede yattı. Karikatür çizme­ye çocuk denecek yaşta başladı. İlk ürünleri Papağan mizah dergisinde yayımlandı. 1968’de İzmir’deki Yeni Asır gazetesinde karikatürleri çıktı. Demokrat izmir, Ege Ekspres ve Devir’de çizer olarak çalıştı. İstanbul’a giderek Milliyet gazetesine girdi, burada Süavi Süalp’le çizgi romanlar çizdi. 1980’de Cumhuriyet gazetesine geçti. Bu gazetede başladığı ve Entelektüel Ayı, La­ğım Faresi, işçi Koyun gibi tipleriyle aslında toplumun çeşitli katlarından insanları sim­gelediği “Hayvanlar” adlı günlük bant kari­katürleri çizdi. 1991’de gazete yönetimiyle görüş ayrılığı sonucu, bazı çalışanlarla bir­likte Cumhuriyet’ten ayrıldıysa da, bir süre sonra gene onlarla birlikte gazeteye döndü.

1986’da Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin düzenlediği mizah yarışmasında ikinci olan ve bugüne değin yurt içinde ve dışında birçok karma sergiye katılan Gülgeç, kitap kapaklan ve resimleri de yapmıştır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER