Bilgi Zamanı

İskan Politikası Nedir

İskan Politikası Nedir
02 Şubat 2015 - 18:15 'de eklendi ve 761 kez görüntülendi.

İskan politikası özellikleri konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

İskan politikası, Osmanlı devletinin çok fazla kullandığı bir politikadır. Osmanlı Devleti’nin iskan politikasını kullanmasının amacı, işgal ettikleri yerlere Türkleri yerleştirerek o bölgeleri kalıcı olarak ellerinde tutmaktı.

İskan politikasının özellikleri;

– İskan edilecek olan kişiler seçilirken bu kişilerin göçebe yaşıyor olması göz önünde bulundurulur ve böylelikle göçebe yaşayan kişiler yerleşik hayata geçmiş olur ve çevrelerine verdikleri zarar en aza indirgenir.

– İskan edilecek kişiler işgal edilen yerlere yakın yerlerden seçilirdi ve böylece göç işlemi daha da kolaylaşacaktı ve bu durumla göç ettirilen kişilerin o bölgeye uyumu daha kolay olacaktı.

– İskan edilecek bölgenin coğrafi özellikleri dikkate alınırdı. Mesela; iskan edilecek olan aileler Anadolu’da yaşıyor ise Balkanlarda da aynı tarım ürünlerini elde edebilecekleri yerlere yerleştirilirlerdi.

– İskan edilen ailelere ihtiyacı olan tüm malzemeler ve araç gereçler temin edilirdi ve o aileler bir süre düzenini kurana kadar vergi ödemezdi.

– İskan politikasında geçerli bir neden olmaksızın iskan edilen ailelerin yerlerini terk etmeleri yasaklanmıştır.

– İskan edilecek aileler arasında anlaşmazlıkların olmaması göz önünde bulundurulurdu.

– Bir bölgeye iskan faaliyeti bir kere yapılmazdı gerektiği sürelerde yapılırdı.

İskan Politikası Kısaca İskan Politikası Özellikleri İskan Politikası Nedir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize İletin. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER