2:53 pm - Çarşamba Temmuz 23, 2014
Sponsorlu bağlantılar

Isının Maddelr Üzerindeki Etkileri

Pazartesi, 23 Aralık 2013, 20:02 | Genel | 0 Yorum
by tayyar
Sponsorlu bağlantılar

Isının maddeler üzerindeki etkileri nelerdir? Isının maddeler üzerindeki etkisi deney, ısının maddeye etkileri neler?

Isının maddelere etkileri dört grupta incelenir. Bunlar erime, donma, genleşme ve büzüşmedir. Mesela demiri yoğun bir sıcaklıkta ısıtıp ardından çekiçle vurarak istediğimiz şekli verebiliriz. Yani oldukça dayanıklı bir maden olan demir ısınma yoluyla yumuşayabilir. Yine aynı demir yüksek sıcaklıkta ısınırsa hacmi artabilir. Bunun en güzel örneğini tren raylarında, elektrik tellerinde ve köprü bağlantılarında görebiliriz. Yaz mevsimlerinde elektrik tellerine dikkat ederseniz ne kadar gevşek ve sarkık olduğunu görürsünüz. Aynı elektrik telleri kış mevsiminde biraz daha gergin durur.

Özellikle buz tutmuş sıvılarda ısı etkisiyle bir erime görebilirsiniz. Buz tutmuş bir kalıbı ısıtırsanız kısa bir zamanda eriyerek sıvılaşacaktır, veya bir suyu ısıttığınız zaman bir süre sonra su kaynar ve buharlaşmaya başlar. Bir maddeyi sıcak bir ortamdan uzak tutarsanız veya soğutursanız maddenin büzüştüğünü ve hacminin küçülmeye başladığını görürsünüz. Görüldüğü gibi ısının cisimler üzerindeki etkisi bu denli büyüktür. Teknolojik aletler yapılırken ısının etkisinden korunmak için değişik önlemlerin alındığı da herkesçe bilinmektedir.

22

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

Gizlilik ve İletişim

Sitemizde hiçbir şekilde illegal içeriklere yer verilmez. 2013mersin.net sitemizle ilgili olarak telif hakkı iddiasında bulunan kişi ya da kurumlar 2013mersinnet[a]gmail.com   adresine e-posta atabilirler.

Site yazarlarımızdan kaynaklı ihlal içeren yazılar, uyarı yapıldığı sürece derhal kaldırılacaktır. Detay için tıkla >> Gizlilik Politikası