Bilgi Zamanı

İsim Değiştirmek İçin Ne Yapmalıyım

İsim Değiştirmek İçin Ne Yapmalıyım
23 Ocak 2014 - 21:58 'de eklendi ve 1257 kez görüntülendi.

İsim değiştirmek, isim değiştirme dava dilekçesi, isim değiştirmek için ne yapmalıyım, isim değiştirmek için gerekli belgeler.

İsim değişikliği yapmak için bazı belgelerle ve bir dava dilekçesi yardımıyla ikamet ettiğiniz yerde bulunan bir asliye hukuk mahkemesine başvurmanız gerekli. İsim değiştirmek için geçerli bir sebebiniz varsa ve iki şahitle bunu ispatlayabiliyorsanız tek celsede isim değişikliği kararını çıkartabilirsiniz. Medeni Kanun’un 27. maddesine göre isim değişikliği için mutlaka geçerli bir sebebinizin bulunması gerekiyor. Bu sebep de yine kanunda belirtilen nedenlerden biri olmak zorunda.

İsim değişikliklerinde davalı taraf nüfus idaresi olduğu için dava duruşmalı yapılıyor ve duruşmada nüfus müdürlüğünün belirlediği bir yetkili de duruşmaya katılıyor. İsim değişikliği sırasında belirlenen yeni isim nüfus idaresi yetkilisi tarafından da uygun bulunursa mahkeme isim değişikliği yönünde karar çıkartıyor. İsim değişikliği için öncelikle isim değişikliği talebiyle bir dava dilekçesi yazmanız gerekiyor. Dilekçede kimlik bilgilerinizi ve şu anki adınızı yazdıktan sonra isim değişikliği istemenizin haklı gerekçelerini de bildirmeniz gerekiyor. Daha sonra bu dilekçeyle birlikte bulunduğunuz şehrin asliye hukuk mahkemesine başvuruyorsunuz. Mahkeme harcını yatırıp size yapılacak mahkeme günü tebligatını beklemeye başlıyorsunuz. Mahkeme kararının ardından karar sizin adınıza kayıtlı olduğunuz şehrin nüfus müdürlüğüne gönderiliyor ve yeni isminizin bulunduğu nüfus cüzdanı hazırlanarak tarafınıza teslim ediliyor. Nüfus müdürlüğünde eski isminizle ilgili tüm bilgiler güncellenerek yeni isminize kaydediliyor. İsim değişikliğiyle birlikte yeni nüfus cüzdanınızı kullanarak yeni isimle birlikte her türlü hukuki ve ticari işlemlerinizi yürütebilirsiniz.

Aynı işlemi soyadı değişikliğinde de uygulayabilirsiniz. Ancak davaların çoğunda soyadı değişikliği kabul edilmemektedir. Çünkü soyadı değişikliği isim değişikliğinden daha zordur. Mahkeme, kişiden soyismi değişikliğiyle ilgili gerçekçi ve tatmin edici bir neden beklemektedir. Yukarıdaki işlemin aynısını soyadı değişikliği için yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra evlenen kadın iki soyismini birden kullanmak için evlilik işlemini yapan belediyeye bunun için bir dilekçe yazabilir. Evlilik sırasında kimlik bilgileri buna göre düzenlenir. Eğer kadın evlendikten sonra buna karar verirse mahkemeye başvurarak yine tek celsede eşinin soyismiyle birlikte kendi soyismini de kullanabilir. İsim değişikliği davalarında kararın kesinleşmesinden itibaren bir yıl içinde kişilere itiraz hakkı doğar. Bu bir yıllık süre içinde isim değişikliği ile ilgili itirazlarınızı yine aynı mahkemeye iletebilirsiniz.

indir (1)

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • doğan ;

    dostluk ilk öğretim okulu

    24 Ocak 2014 13:46