Bilgi Zamanı

Işık Kirliliği Yaşanan Ortamları Tespit Edip Bu Ortamlarda Gerekli Önlemleri Almak

Işık Kirliliği Yaşanan Ortamları Tespit Edip Bu Ortamlarda Gerekli Önlemleri Almak
07 Mart 2014 - 21:09 'de eklendi ve 974 kez görüntülendi.

Işık kirliliği nedir, ışık kirliliği nasıl tespit edilir, ışık kirliliğinin zararları, ışık kirliliğinde alınması gereken önlemler nelerdir.

Hayatımızın pek çok alanında yer alan ve insanların çoğu zaman fark etmediği ışık kirliliği biz bilmesek de yaşantımıza ve sağlığımıza olumsuz yönde etki edebilir. Özellikle göz sağlığını etkileyen ışık kirliliği genellikle reklam panoları, apartmanlar, büyük binalar, alışveriş merkezleri gibi yerlerde görülmektedir. Günümüzde bu mekanların sayısı giderek arttığı için ışık kirliliğinin de görülme sıklığı artmıştır.

Işık kirliliğine karşı basit önlemler alabilirsiniz. Bunun için tasarruflu ampuller kullanabilir, gereksiz materyal kullanarak yoğun ışıklandırmanın önüne geçilebilir, toplu kullanılan ortamlarda veya kısa süreli kullanılan ortamlarda fotoselli ışıklandırma yapılabilir, binaların iş merkezlerinin ve AVM’lerin ışıkları belli bir saatten sonra söndürülerek elektrik tasarrufu sağlanabilir. Reklam panolarının aydınlatması yukarıdan aşağı doğru yapılabilir. Reklam panoları gece belli bir saatten sonra kapanabilir. Bu sayede hem ışık kirliliğinden korunmuş olur hem de elektrikten tasarruf ederek ülke ekonomisine katkıda bulunmuş oluruz.

5567320b0e108586c5c7ffe8f86a43f6_1262515271

Işık Kirliliği Nedir Işık Kirliliği Yaşanan Ortamlarda Alınabilecek Önlemler Konulu Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER