Bilgi Zamanı

İŞİD’in Lideri Ebu Bekir El Bağdadi Kimdir

İŞİD’in Lideri Ebu Bekir El Bağdadi Kimdir
17 Haziran 2014 - 10:36 'de eklendi ve 498 kez görüntülendi.

Ebu Bekir El Bağdadi Kimdir, İŞİD’in Lideri Ebu Bekir El Bağdadi Kimdir

Ebu Bekir El Bağdadi 1971 yılında Bağdat’tan 125 kilometre kuzeyde olan Samarra şehrinde doğdu. Bağdat İslam Üniversitesinde eğitim gördü, doktora yapıp öğretim görevlisi unvanıyla görev yaptı. Bu dönemlerde vaizlik de yaptı. Onun bu dönemlerini bilenler onu barış yanlısı, sorunları barışçıl yollarla çözen bir insan olduğunu söylüyor. Saddam döneminde ülkenin istihbarat teşkilatı ile ilişkisi olduğu bilinmektedir.

2003 yılında Irak işgalinden sonra ABD ordusu tarafından güvenlik sağlanmadığından Felluce’ye gitmiş ve Irak ABD ordusuna yapılan saldırılara katılmıştır. Burada Saddam’ın eski komutanları ile görüşmeler yapmış ve gerilla savaşlarına katılmıştır. Bu dönemde ABD tarafından yakalanıp tutuklanmıştır.

2004 senesinde Irak’ta kurulan Tevhid ve Cihat örgütünden sonra El kaide emri ile kurulan örgütlere katıldı. Düşük rütbe ile bu örgütlerde görevlendirildi. 2006 yılında örgüt ismini Irak İslam Devleti olarak değiştirdi ve liderleri ABD ordusu tarafından öldürüldü. 2006 yılında en son liderlerin öldürülmesi ile Bağdadi liderliği ele aldı.

Lider olduktan sonra Irak cezaevlerinden serbest bırakılan mahkumların çoğunu kendi tarafına çekti, gerilla savaşına alışık olan bu adamları örgütüne kattı. ABD ve Irak ordusuna saldırdı.

4 Ekim 2013 tarihinde ABD tarafından aranan teröristler arasına sokularak başına 10 milyon dolar ödül kondu. 2013 senesinin nisan ayında Irak Şam İslam Devleti’ni kurarak adamlarını bu ülkeye gönderdi. Suriye’de bulunan El kaide bağlantılı örgütler ile ilişkisini duyurdu.

2013 Temmuz ayında Irak’taki savaşçılar tarafından tutulan Ebu Garib hapishanesine saldırdı ve buradan 500-600 kadar militanı kaçırarak kendi ordusuna kattı. Bu militanları da Suriye’ye savaşa yöneltti.

Ebu Bekir El Bağdadi İle İlgili Bilgi Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER