Bilgi Zamanı

İşçi Sendikaları Kongresi

İşçi Sendikaları Kongresi
24 Haziran 2013 - 1:13 'de eklendi ve 933 kez görüntülendi.

İşçi Sendikaları Kongresi (Trade Union Congress – TUC), İngiliz işçi sendikaları ulusal örgütüdür. 1868’de kurulduğunda etkin­likleri sendika ilkelerinin tartışıldığı konfe­ranslar düzenlemekle sınırlıydı. Zaman için­de kadrosu oluştu ve çeşitli yetkilerle birlik­te üye sendikalar üzerinde denetim hakkı elde etti. Başlangıçta hemen tümüyle vasıflı işçi sendikalarından oluşan TUC’a 1889’dan sonra vasıfsız işçi sendikaları da kabul edilmeye başladı. Aynı dönemde örgütün daha militan bir çizgi izlemesi yolunda taleplerin doğması iki ayrı işçi örgütünün kurulmasına yol açtı. Bunlardan Genel Sendika İşçileri Federasyonu 1899’da grev­ler için fon oluşturmak üzere kuruldu. 1900’de kurulan işçi Temsil Komitesi ise 1906’da İşçi Partisi adını aldı ve 1918’den sonra ulusal düzeyde örgütlenmiş bir siyasal partiye dönüştü.

TUC, II. Dünya Savaşı sırasında İngiltere savaş sanayisinin yöneti­mine katıldı. TUC üyeleri, 1979’da Marga- ret Thatcher önderliğindeki Muhafazakâr Parti’nin iktidara gelmesine değin 1960’lar ve 1970’ler süresince de ekonomik politika­da söz sahibi oldular. 1980’lerde TUC ta­bandaki işçileri harekete geçirmekte başarılı olamadı; ekonomik politikadaki büyük de­ğişiklikler örgütün daha da zayıflamasına yol açtı.

TUC, 1949’da kuruluş çalışmalarına katıl­dığı Uluslararası Hür İşçi Sendikaları Kon­federasyonunun (ICFTU) üyesidir. İşçi Sendikaları Kongresi nedir açıkladık.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER