Bilgi Zamanı

Isaac Newton Hayatı ve Çalışmaları

Isaac Newton Hayatı ve Çalışmaları
27 Mart 2014 - 19:26 'de eklendi ve 1005 kez görüntülendi.

Isaac Newton kimdir özet, Isaac Newton Hayatı kısaca hakkında bilgi vereceğiz.

Isaac Newton 25 Aralık 1642 yılında İngiltere’nin Woolsthorpe şehrinde doğdu. Doğumundan kısa bir süre önce babası vefat eden Newton, bir çiftçi ailesinin çocuğudur. 1654 yılında Grantham’da bulunan King’s School’da eğitim hayatına başladı. 1661 tarihinde okulunu bitiren Newton, aile baskılarına rağmen çiftçi olmak istemedi.

1661’de mezun olduğu sene Trinity College’de eğitimine devam etti. 1665 yılında mezun olan Newton lisans üstü çalışmaları için araştırmalarına devam ederken veba hastalığına yakalandı ve mezun olduğu okul kapatıldı. Bu durumdan ötürü Newton 2 sene çiftliklerinde kaldı, çalışmalarını burada sürdürdü. 1667 yılında Trinity College’a öğretim görevlisi olarak geri dönüş yaptı. Isaac Newton sonsuz küçükler matematiğinin temelini atmıştır. Günümüz matematik kitaplarında yer alan difransiyel ve integralin bulucusudur.

Sonraki dönemlerde ışık ve ışığını yapısını incelemiştir. İnsanlık tarihini değiştirecek ve bilimde çığır açacak olan evrensel kütle çekimi kanunu öne sürmüştür. Lakin tereddütleri olan Newton bilimde çığır açacak bu fikirlerini çok uzun zaman sonra yayınladı.

Örnek vermek gerekirse sonsuz küçükler hesabını ortaya atmak için 38 yıl beklemiştir. 1669 tarihinde Cambrige Üniversitesinde matematik profesörü olarak çalışmaya başladı. 1671’de aynalı teleskopu geliştirerek bilim dünyasının dikkatini çekerek Royal Society’e üye olarak seçildi. Öne sürdüğü fikirleri sebebiyle yoğun eleştiriye maruz kalmıştır.

1678 yılında ruhsal bunalıma giren Newton bilim dünyasından tamamen kopmuştur. Ünlü arkadaşı astronom Edmond Halley’in uğraşlarıyla 6 sene sonunda bilimsel araştırmalarına geri dönüş yaptı ve 2 sene içerisinde bilim dünyasını sallayan Principia kitabını yayınladı. Daha sonra 1699 yılında Londra’ya yaşındı.

Profesörlüğü 1703’de bırakan Newton Royal Society’nin başkanı seçildi. Sonsuz küçüklükler kitabının başka bir bilim adamı tarafından daha önce yayınlandığı öne sürüldü ve Newton yaşamının son 25 senesini bu tartışmalar ile geçirdi.

newton2u-285x300

Isaac Newton Biyografisi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER